/

Α1 μπάσκετ: Εύκολη επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Α1 μπάσκετ: Εύκολη επιστροφή στις νίκες ...

Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 91-62 του Λαυρίου στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λαυρίου Megabolt (91-62) στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση του για την STOIXIMAN.GR Basket League παρουσία κοινού στις εξέδρες. Καθοριστικοί ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης (10 πόντοι με 2/3 τρίποντα και 8 ριμπάουντ) και Ιωάννης Παπαπέτρου (14 πόντοι με 4/4 τρίποντα).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων», που επέστρεψαν στις νίκες μετά τις ήττες από την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα και την Μπάμπεργκ για την Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 17-5, 2’ και 20’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Το Λαύριο Megabolt βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Ντι Τζέι Τζόνσον, Γιάννη Κουζέλογλου και μείωσε την διαφορά στους πέντε (22-17) στο 13’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στους τέσσερις (29-25), με 3’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δύο τρίποντα των Παπαπέτρου, Πρίντεζη και επανέφεραν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (35-25), ένα λεπτό αργότερα.Με πέντε πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Πρίντεζη, ο Ολυ μπιακός προηγήθηκε με 12 (42-30) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με πέντε σερί πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Κώστα Παπανικολάου και νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παπαπέτρου στα δύο τελευταία λεπτά, ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +17 (60-43).

Με δύο τρίποντα των Γιάνις Στρέλνιεκς, Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 21 (66-45) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Το Λαύριο Megabolt με έξι πόντους (τρίποντο και γκολ φάουλ) του Τόνι Μέϊερ, μείωσε στους 15 (68-53), με 6’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και τέσσερις του Χόλις Τόμπσον, ξέφυγαν με 22 (79-57), 3’ και 50’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός σε διάστημα δύο λεπτών πέτυχε τέσσερα σερί τρίποντα (δύο ο Βασίλης Τολιόπουλος και από ένα οι Μάντζαρης, Παπαπέτρου) και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 (91-59) στο 39’.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 35-26, 60-43, 91-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 5, Πρίντεζης 10 (2), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2, Τόμπσον 11 (1), ΜακΛιν 11, Τολιόπουλος 6 (2), Παπαπέτρου 14 (4), Στρέλνιεκς 8 (2), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 8 (2), Ουίλτζερ 4 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης, Μάιερ 21 (4), Γκρέι 3 (1), Ουίγκινς 10, Παπαδημητρίου, Τζόνσον 4, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 7, Νίξον 2, Περάκης, Λαμπ 11 (1)

Mπάσκετ: Νέα ήττα για τον Προμηθέα με 76-80 από τον Κολοσσό στην Πάτρα