/

Α1 μπάσκετ: Σαρωτικός ο Ολυμπιακός-Έκανε το 1-0 απέναντι στο Ρέθυμνο

Α1 μπάσκετ: Σαρωτικός ο Ολυμπιακός-Έκανε...

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 102-71 των Κρητικών στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο με 102-71 προσφέροντας πολλές θεαματικές φάσεις και δείχνοντας την απαραίτητη σοβαρότητα ακόμη και στα τελευταία λεπτά.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος στο ΣΕΦ και έκανε με επιβλητικό τρόπο το 1-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, νικώντας το Ρέθυμνο με σκορ 102-71.

Με εξαίρεση κάποια ξεσπάσματα ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να είναι πολύ κοντά στο σκορ (35-34, 18’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα και βρίσκοντας με ευκολία σκορ έφτασαν και στο +33 (91-58, 35’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές ήθελαν να δώσουν ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και φυσικά ξεκίνησαν να σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι στην Κρήτη.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την Κυριακή (24/4) στην Κρήτη και με "διπλό" οι Πειραιώτες θα περάσουν στα ημιτελικά.

Οι "ερυθρόλευκοι" αγωνίστηκαν χωρίς τους Βασίλη Σπανούληκαι Γιώργο Πρίντεζη που αναρρώνουν από τους τραυματισμούς τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-36, 76-52, 102-71

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοφ, 2, Μάντζαρης 3, Λοτζέσκι 21 (3τρ, 6α), Παπανικολάου 21 (3τρ, 7ρ), Χάντερ 9 (7ρ), Στρόμπερι 15 (4), Μουράτος, Αγραβάνης 3 (1), Ουόρικ 10 (6ρ), Χάκετ 7 (1), Αθηναίου 6 (2).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 10 (2), Σχίζας 8 (1), Μάντεν 6, Σάφτενααρ 3 (1), Στόουν 19 (1τρ, 10ρ), Γιαννόπουλος 8 (2), Τσακαλέρης 1, Χάροου 5 (1), Κάρτερ 6 (7ρ), Παναρετάκης, Δουλγεράκης 2, Θεοδωρίδης 3 (1).

Α1 μπάσκετ: Μπρέικ με μεγάλο διπλό στο ΟΑΚΑ για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των δικεφάλων