/

Μπάσκετ: Νίκη για τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Γιούροκαπ

Μπάσκετ: Νίκη για τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα...

Ο δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε με 72-69 της Σζολνόκι

Η παροιμιώδης ψυχραιμία του Κώστα Βασιλειάδη με 6/6 βολές, στο τελευταίο λεπτό, χάρισαν στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί της ουγγρικής Σζολνόκι με 72-69, στην πρεμιέρα του Eurocup.

Καλό ξεκίνημα στην Ευρώπη για τον ΠΑΟΚ... Ο "Δικέφαλος" κέρδισε την Ζολνόκι με σκορ 72-69 και έτσι πήρε το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του Eurocup (το σύνολο του Μαρκόπουλου ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, προηγήθηκε με 24-6 αλλά στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε πίσω στο σκορ).

Πλέον για τους "ασπρόμαυρους" ακολουθεί το εντός έδρας ματς με την Κηφισιά, στο οποίο θα "κυνηγήσουν" την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ. Να σημειωθεί πως το ντεμπούτο το σήμερα (14/10) με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο Γουίλιαμ Χάτσερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-32, 54-52, 72-69

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16 (4), Λιάπης 3 (1), Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 17 (3), Μάρκοβιτς 6, Μπάλαμπαν 7, Χάτσερ 6

Ζολνόκι (Αλεξιτς): Κραφτ 11 (2), Κέλερ 2, Βίτμαν 3 (1), Βοιβόντα 16 (2), Γκριν 4, Μπόρισοφ 9 (1),  Νατιάζκο 15 (1), Μιλόσεβιτς 4, Γκρέγκορι 5