/

Στους «16» με... καρδιοχτύπια ο ΟΦΗ

Οι Κρήτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 της Καλλιθέας

Η νίκη του ΟΦΗ στο «Ελ Πάσο», στον πρώτο αγώνα (1-0), ήταν εκείνη που τού έδωσε και την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στη σημερινή αναμέτρηση – ρεβάνς του Ηρακλείου οι Κρήτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 της αθηναϊκής ομάδας, ύστερα από μέτρια εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Θανάση Παπάζογλου και πίστεψαν ότι η υποχρέωσή τους τελείωσε, με αποτέλεσμα η απόδοσή τους να πέσει κατακόρυφα και ένεκα τούτου να αποδοκιμαστούν στην επανάληψη.

Οι Ζε Ρομπέρτο (27΄) και Μακρής (30΄) έχασαν ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα γκολ των γηπεδούχων. Η Καλλιθέα δεν έδειχνε διατεθειμένη να παίξει επιθετικά για να ανατρέψει το αποτέλεσμα, ακόμη κι έτσι όμως ισοφάρισε στο 90΄ με τον Φαγέ και «λαχτάρησε» τον ΟΦΗ στα λεπτά των καθυστερήσεων, αφού ένα δεύτερο τέρμα θα της έδινε την πρόκριση.