/

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός 91- 81 τον ΚΑΟΔ

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός 9...

Πανηγυρίσε την 16η νίκη του στο πρωτάθλημα

Στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 91-81 από τη Δράμα, απέναντι στον ΚΑΟΔ, και πανηγυρίσε την 16η νίκη του στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να τα βρήκε σκούρα κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνει συντήρηση δυνάμεων στους παίκτες του. Μοίρασε το χρόνο σε όλους του παίκτες της δωδεκάδα και κανένας δεν έμεινε στο παρκέ πάνω από 22 αγωνιστικά λεπτά.

Παράλληλα μπόρεσε να δει την ετοιμότητα των παικτών του εν όψει του αγώνα με την Κάχα Λαμποράλ την ερχόμενη Παρασκευή στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη μάχη της πρόκρισης.

Ο ΚΑΟΔ για περίπου 25' έδειξε πως μπορεί να χτυπήσει το παιχνίδι και όσο ο εξαιρετικός Πάλμερ αλλά και ο Μπάβτσιτς, σκόραραν ήταν κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο 25' με καλάθι του Κώστα Κακαρούδη μείωσαν σε 55-56, με τους «πράσινους» να δείχνουν στον Ολυμπιακό τα πολλά κενά του κοντά στο καλάθι.

Ωστόσο δεν είχε τη δύναμη για κάτι παραπάνω. Ένα γρήγορο 10-2 των παικτών του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 57-66 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι αφού στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού συντηρούσαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 7 πόντους.

Από την άλλη ο Πάλμερ έκανε το παιχνίδι της... ζωής του! Σε 35' είχε 29 πόντους με 14/16 βολές, 6/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα και επιπροσθέτως 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 κερδισμένα φάουλ, συγκεντρώνοντας 44 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης!

Σε αγώνες της 17ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: