Ασταμάτητη η Παναχαϊκή - Νίκησε 1-0 στην Άρτα τον Καραϊσκάκη

Ασταμάτητη η Παναχαϊκή - Νίκησε 1-0 στην...
Μάτσας Ηλίας

Για την 11η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ

Μονιμοποιείται στη δεύτερη θέση η Παναχαϊκή, που ξεκινάει να κάνει όνειρα ανόδου. Οι «κοκκινόμαυροι» πέρασαν και από την Άρτα, όπου επικράτησαν με 1-0 του μαχητικού Καραϊσκάκη.

Μπορεί να είμαστε ακόμα στην 11η αγωνιστική (από τις 34 του πρωταθλήματος) αλλά η Παναχαϊκή με τις εμφανίσεις της και την διαφορά που έχει αποκτήσει (5 βαθμούς από ΟΦΗ και Τρίκαλα) από την τρίτη θέση να δείχνει ικανή για την μεγάλη επιστροφή μετά από 17 χρόνια στα μεγάλα «σαλόνια» του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά, η Παναχαϊκή έδειξε και στην Άρτα το πολύ καλό αγωνιστικό της πρόσωπο, ειδικά στις εκτός έδρας αναμετρήσεις, τη φετινή χρονιά.

Οι «κοκκινόμαυροι» είχαν τα ηνία του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό και δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα ούτε τον έλεγχο ούτε την κατοχή.

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο και σε μια αναμέτρηση με πάνω από 50 φάουλ, και από τις δύο ομάδες, η Παναχαϊκή έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει άριστα και στο σκληρό παιχνίδι.

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Ελευθεριάδης (με πλασέ και ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Μέλκα στο 27ο λεπτό), με το επιθετικό της Παναχαϊκής να χάνει ευκαιρίες να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν την Παναχαϊκή μόνο από στημένες φάσεις και στην ουσία πέρα από ένα δίλεπτο στο δεύτερο μέρος δεν θα μπορούσαν να της κάνουν ζημιά.

Η Παναχαϊκή έφτασε στους 26 βαθμούς σε 11 αναμετρήσεις, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα πάρει άκοπα τους 3 βαθμούς καθώς ο Αχαρναϊκός (που θα αντιμετώπιζε) έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Γκολ: 27' Ελευθεριάδης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Τσοντάκης, Χούσος, Κόλινς (68' Ευαγγέλου), Μακρής, Μακρίδης (78' Μπεκατώρος), Δημητριάδης (58' Κυριάκης), Λουκίνας.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Μπουτζίκος, Γκίνο (78' Λουμπαρδέας), Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος, Μωραΐτης (84' Βασιλείου).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:51 Τέλος στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή να παίρνει σπουδαίο διπλό και να φτάνει τους 26 βαθμούς

95’ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον σκόρερ της αναμέτρησης Ελευθεριάδη

Ο Ντάσιος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Ελευθεριάδη να κάνει την προβολή από το ένα μέτρο και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ

94’ Φάουλ σε καλό σημείο κέρδισε η Παναχαϊκή καθώς μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό

92’ Σέντρα σουτ του Μουστακόπουλου, μπλοκάρε εύκολα ο Μέλκας

91’ Τέσσερα θα είναι τα λεπτά τον καθυστερήσεων καθώς ήδη διανύουμε το πρώτο

90’ Κρατάει μπάλα και επιτίθεται η Παναχαϊκή στα τελευταία λεπτά

85’ Ντεμπούτο και για τον Βασιλείου

Η Παναχαϊκή κλείνει τις αλλαγές της με τον 26χρονο επιθετικό να περνάει στη θέση του Μωραΐτη

84’ Νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Μωραΐτη

Ο Αγρνιώτης επιθετικός σούταρε ψηλά άουτ από το όριο της περιοχής

83’ Πολύ καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Ελευθεριάδης σουτάρει με δύναμη με το αριστερό έξω από την περιοχή αλλά ο Μέλκας εκτινάσσεται και διώχνει σε δεξιά του γωνία

79’ Δύο μεγάλες φάσεις για τον Καραϊσκάκη σε 2 λεπτά

Σώζει ο Σούλης στην τελευταία, σούταρε απελπιστικά άουτ ο Χούσος στην πρώτη

78’ Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Λουμπαρδέας περνάει στη θέση του Γκίνο, που δέχεται και την κίτρινη κάρτα καθώς άργησε να βγει από τον αγωνιστικό χώρο

77’ Κλείνει τις αλλαγές του ο Καραϊσκάκης

Ο Μπεκατώρος περνάει στη θέση του Μακρίδης

76’ Ανεβαίνει μέτρα στο γήπεδο ο Καραϊσκάκης

Να κλέψει μπάλες και να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους ψάχνει η Παναχαϊκή

74’ Κίτρινη κάρτα στον Μπουτζίκο για φάουλ στον Ευαγγέλου που έχει μπει πολύ δραστήριος

Φάουλ σε επικίνδυνη θέση για τους γηπεδούχους

73' Απειλεί ξανά ο Μωραΐτης, με εντυπωσιακό γυριστό που κατέληξε άουτ

72’ Νέα καλή φάση για την Παναχαϊκή

Ο Μωραΐτης πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ με την μπάλα να περνάει άουτ

68’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ευαγγέλου που μόλις πέρασε στο παιχνίδι

Ο επιθετικός των γηπεδούχων έπιασε την κεφαλιά προ του Σούλη αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

68’ Δεύτερη αλλαγή για τον Καραϊσκάκη

Ο Ευαγγέλου περνάει στη θέση του Κόλινς

67’ Ο Γκίνο έκλεψε την μπάλα, σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

65’ Συνεχόμενα στημένα γύρω από την περιοχή της Παναχαϊκής κερδίζουν ο Καραϊσκάκης

Δεν προβληματίζεται η άμυνα των «κοκκινόμαυρων»

62’ Μεγάλη φάση και ΔΟΚΑΡΙ για την Παναχαϊκή

Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μωραΐτη που ξεμαρκάρεται στην περιοχή, πλασάρει, αλλά η μπάλα βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Μέλκα και καταλήγει άουτ

59’ Εκτός φάσης χτύπημα στον Μπουτζίκο που βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο

Ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι

58’ Πρώτη αλλαγή και για τον Καραϊσκάκη

Ο Κυργιάκης θα περάσει στη θέση του Δημητριάδη

53’ Πρώτη κάρτα για τους γηπεδούχους με τον Τσοντάκη να «κιτρινίζεται»

50’ Ίδια εικόνα και στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με την Παναχαϊκή να έχει την πρωτοβουλία

46’ Αλλαγή έγινε για την Παναχαϊκή στο ημίχρονο

Ο Στεργίδης έχει πάρει τη θέση του Αποστολόπουλου

16:02 Σέντρα με τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος

16:00 Στον αγωνιστικό χώρο και η Παναχαϊκή , με τους γηπεδούχους να βρίσκονται εκεί εδώ και λίγα λεπτα.

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος

Εξαιρετικό πρόσωπο δείχνει η Παναχαϊκή σε μία ακόμα εκτός έδρας αναμέτρηση, στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «κοκκινόμαυροι» προηγούνται με 1-0 του Καραϊσκάκη στην Άρτα, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Παναχαϊκή πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισε να απειλεί τους γηπεδούχους με κύριο εκφραστή των επιθετικών της προσπαθειών τον Ελευθεριάδη και «μαέστρο» των Φωτάκη.

Σε μία από αυτές τις προσπάθειες, η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ, μετά από ενέργεια του Γκίνο αυτή τη φορά, τελείωμα του Ελευθεριάδη και «τραγικό» λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο Καραϊσκάκης από την πλευρά του προσπαθεί να ανταπεξέλθει στην πίεση της Παναχαϊκής, χωρίς μεγάλη επιτυχία στο πρώτο μέρος, και απειλεί κυρίως από στημένες φάσεις, με τον Σούλη να δείχνει σταθερότητα και την Παναχαϊκή να μην έχει απειληθεί ουσιαστικά σε καμία στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά.

Σε πολύ κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, δυσκολεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων και κυρίως της Παναχαϊκής που προσπαθεί να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο.

Με ιδιαίτερη ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο μέρος, όπου ο Καραϊσκάκης θα προσπαθήσει να αντιδράσει, για να δούμε αν θα καταφέρει η Παναχαϊκή να συνεχίσει νικηφόρα.

Τα αποτελέσματα των ημιχρόνων στις υπόλοιπες αναμετρήσεις:

Αιγινιακός - Πανσερραϊκός 1-0

Καλλιθέα-Βέροια 1-0

ΑΟΧ Κισσαμικός - Αναγ. Καρδίτσας 1-0

Τρίκαλα - Σπάρτη 2-0

Απόλλων Λάρισας - Άρης 0-1

15:46 Τέλος στο πρώτο μέρος με την Παναχαϊκή να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0 απέναντι στον Καραϊσκάκη

45’ Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος

44’ Καθαρίζει με ευκολία και αυτή την επιθετική προσπάθεια του Καραϊσκάκη ο Σούλης

Ο γηπεδούχοι και πάλι, απειλούν από στημένο

43’ Κίτρινη κάρτα και για τον Φωτάκη

Ο διαιτητής είδε φάουλ στον Χούσο εκτός έδρας με τον επιθετικό των γηπεδούχων, όπως φάνηκε στο ριπλέι,  να κάνει φάουλ στο Σωτηράκο και τον Φωτάκη να κλέβει καθαρά την μπάλα

38’ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Ο Αποστολόπουλος της Παναχαϊκής τιμωρείται για σκληρό φάουλ στο χώρο του κέντρου

35’ Προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο ο Καραϊσκάκης τα τελευταία λεπτά

Με στημένες φάσεις απειλούν οι γηπεδούχοι

33’ Απειλητική στιγμή για τον Καραϊσκάκη

Σουτ του Κόλινς έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

Πιέζει ψηλά η Παναχαϊκή, κλέβει μπάλες και βγαίνει συνεχώς στην επίθεση

27’ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή

Ο Χρήστος Ελευθεριάδης με την… τρίτη ανοίγει το σκορ στην Άρτα

Ο Γκίνο σέντραρε από δεξιά, ο επιθετικός των «κοκκινόμαυρων» έκανε το μονοκόματο σουτ, και η μπάλα πέρασε κάτω απ΄π το σώμα του Μέλκα καταλήγοντας στα δίχτυα

20’ Νέα σέντρα του Φωτάκη, κεφαλιά του Ελευθεριάδη, η μπάλα καταλήγει άουτ

19’ Νέα καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Φωτάκης κλέβει, σεντράρει από δεξιά, ο Ελευθεριάδης κάνει την προβολή με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυντικών και να καταλήγει κόρνερ

17’ Όσο περνάει η ώρα το γήπεδο θυμίζει Αγυιά με τους φιλάθλους της Παναχαϊκής να έχουν κατακτήσει τη «μάχη» της κερκίδας και να δίνουν λατινοαμερικάνικο χρώμα με χαρτάκια και κορδέλες

15’ Συνηθισμένη εικόνα στο πρώτο τέταρτο με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε ένα πολύ δύσκολο τερέν, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές

14’ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Ελευθεριάδη να ελίσσεται μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

6’ Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με την Παναχαϊκή να έχει απειλήσει με δύο μακρινά σουτ

Πιο επικίνδυνο αυτό του Φωτάκη , που έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Μέλκας

2’ Τραυματισμός του Μουστακόπουλου και ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι

15:00 Σέντρα στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή να έχει την πρώτη επίθεση

14:59 Οι Πατρινοί εκδρομείς ακολουθούν για ένα ακόμα παιχνίδι την Παναχαϊκή, και με τα τραγούδια τους ακούγονται σαν γηπεδούχοι

Με τα κλασσικά «κοκκινόμαυρα» η Παναχαϊκή, με τα πράσινα οι γηπεδούχοι.

Από νίκες προέρχονται και οι δύο ομάδες

14:58 Η Παναχαϊκή ξεκινάει με τους:

Σούλης, Ντάσιος, Μακρυδημήτρης, Σωτηράκος, Μπουτζίκος, Μουστακόπουλος, Φωτάκης, Γκίνο, Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος, Μωραΐτης.

Ο Καραϊσκάκης του Παπαβασιλείου με τους:

Μέλκας, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Τσοντάκης, Χούσος, Κόλινς, Μακρής, Μακρίδης, Δημητριάδης, Λουκίνας.

Πρώτη εμφάνιση με τα «κοκκινόμαυρα» για το νέο απόκτημα, το δεξιό μπακ, Ντάσιο

14:57 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι

Στην Άρτα με τον Καραϊσκάκη δοκιμάζεται η Παναχαϊκή. Η αναμέτρηση γίνεται στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ.

Οι «κοκκινόμαυροι» θέλουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη που θα τους διατηρήσει με διαφορά ασφαλείας από την τρίτη θέση.