/

Mπάσκετ: Ο Προμηθέας έχασε με 78-71 από τον Κόροιβο

Mπάσκετ: Ο Προμηθέας έχασε με 78-71 από ...

Ο Σκουλίδας του Κοροίβου αποχώρησε υποβασταζόμενος, ενώ νωρίτερα είχε χάσει τις αισθήσεις του

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να σπάσει την αρνητική παράδοση κόντρα στον Κόροιβο, γνωρίζοντας και πάλι την ήττα με 78-71 από την αντίπαλη ομάδα. Aυτή η ήττα ήταν η τρίτη συνεχόμενη για τον Προμηθέα που υποχώρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ, την οποία υποδέχεται στο "Δημ.Τόφαλος" το ερχόμενο Σάββατο 6 Ιανουαρίου (18:30).

Το 1ο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο με αρκετές ισοπαλίες και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων (ο Προμηθέας προηγήθηκε με 17-22 στο 11΄ και 19-24 στο 12΄), με τον Κόροιβο να πηγαίνει στην ανάπαυλα προηγούμενος με 35-31.

Ανάλογη η εικόνα και στο 3ο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να προηγείται με 39-40 στο 25΄, τον Κόροιβο ν’ απαντάει με σερί 7-0, παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (46-40 στο 28΄), και την πατρινή ομάδα να κλείνει το σκορ (51-48) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, προδιαθέτοντας για ένα μεγάλο ντέρμπι ως το φινάλε του αγώνα.

Η ομάδα της Αμαλιάδας, όμως, είχε άλλη άποψη, καθώς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο πολύ δυνατά και με σερί 10-0 πήρε ισχυρό προβάδισμα με 61-48 στο 33΄ και κατάφερε να το διατηρήσει και τα επόμενα λεπτά (70-60 στο 36΄30΄΄).

Ο Προμηθέας προσπάθησε ν’ αντιδράσει και μείωσε στους 4 (70-66 στο 38΄), αλλά οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου αποδείχθηκαν ψύχραιμοι κι έφτασαν στην μεγάλη νίκη με το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31 (ημιχ.), 51-48, 78-71.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ BC (Καλαμπάκος): Κάρσον 24 (6ρ., 3ασ., 5λ.), Πόσλι 15 (2), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 7 (7ρ.), Σπυριδωνίδης 4, Σκουλίδας 3 (1), Χάινς 8 (6ρ.), Ράουντρι (3κοψ.), Ντε Κόζι 17 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 10, Τουτζιαράκης 10 (7ρ.), Γκίκας 1, Φαγιέ 18 (2τρ., 7ρ.), Ρέλεφορντ (4 ασ.), Δημάκος, Σαλούστρος 6, Χολ 12 (4τρ., 3ασ..), Μιλόσεβιτς 14 (1τρ., 8ρ., 4ασ.)., Έλις

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

20.30 Ο Σκουλίδας έχει τις αισθήσεις του και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου, υποβασταζόμενος και με πάγο στο κεφάλι.

20.22 Το παιχνίδι έχει μικρή διακοπή γιατί ο Σκουλίδας του Κοροίβου έχει χάσει τις αισθήσεις του, έχει χτυπήσει στον αριστερό κρόταφο. Ο παίκτης του Κοροίβου στην προσπάθειά του να μαρκάρει αντίπαλο παίκτη, συγκρούστηκε με τον Φαγιέ.

Ο Κόροιβος προηγείται με 72-67 του Προμηθέα, 1.34' πριν το τέλος

Ο Προμηθέας πιέζει στην άμυνα σε όλο το γήπεδο, μειώνοντας σε 70-66 τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Κόροιβο.

20.06 Ο Προμηθέας χάνει με 66-54 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Κόροιβο

19.55 Ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να χάνει με 51-48

Ο Κόροιβος έχει περάσει μπροστά στο σκορ με 46-40, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, στον αγώνα με τον Προμηθέα.

19.40 Ο Προμηθέας συνεχίζει να προηγείται με 39-40 του Κοροίβου πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

19.30 Ο Προμηθέας έχει ξεκινήσει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με ένα σερί 6-0, προηγείται με 35-37 του Κοροίβου στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.

19.20 Ο Προμηθέας με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου χάνει με 35-31 από τον Κόροιβο, στην μεταξύ τους εκτός έδρας αναμέτρηση.

19.05 Ο Προμηθέας χάνει με 27-24 από τον Κόροιβο πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

18.50 Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Προμηθέα να προηγείται με 17-18 του Κοροίβου.

18.40 Οι δύο ομάδες έχουν μπει νευρικά στο παιχνίδι με τον Προμηθέα να προηγείται με 5-6 του Κοροίβου στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

18.30 Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας, για την 10η αγωνιστική της Basket League, με μοναδικό στόχο την επιστροφή του στα νικηφόρα αποτελέσματα. Παρακολουθείστε από το thebest.gr το παιχνίδι.