/

Α1 βόλεϊ: Νίκη «σωτηρίας» για την Παναχαϊκή επί της Κύζικου

Α1 βόλεϊ: Νίκη «σωτηρίας» για την Παναχα...

Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με ανατροπή στο τάι μπρέικ, εκτός έδρας

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Παναχαϊκή στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων για την τρίτη αγωνιστική των play out της Α1 VolleyLeague. Οι «κοκκινόμαυροι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από την Κύζικο, με εντυπωσιακή ανατροπή επικράτησαν στο τάι μπρέικ, και πήραν προβάδισμα για την παραμονή τους.

Η Παναχαϊκή με αυτήν την νίκη έφτασε τους 3 βαθμούς, αφήνοντας την Κύζικο στους 2, με τον Ηρακλή Χαλκίδας να είναι στην πρώτη θέση με 4.

Στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στους Αγίους Θεοδώρους για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ η Κύζικος Νέας Περάμου προηγήθηκε 2-0 σετ και 15-9 στο 3ο σετ αλλά η Παναχαϊκή με αντεπίθεση διαρκείας και πρώτο σκόρερ το Νίκο Ρουμελιώτη που πήρε 29 πόντους νίκησε με 3-2 σετ και πήρε πολύτιμο δίποντο που την φέρνει στην 2η θέση.

Η Κύζικος έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς με 3-0 και να πάρει καθαρό τρίποντο αλλά πήρε έναν ακόμα πόντο και η συνέχεια του τουρνουά αναμένεται συγκλονιστική καθώς μετά το τέλος του Α΄γύρου ο Ηρακλής Χαλκίδας έχει 4 βαθμούς, η Παναχαϊκή 3 και η Κύζικος 2 βαθμούς.

Να σημειωθεί πως η Κύζικος προηγήθηκε 2-0 σετ και ηττήθηκε 3-2 σετ και στον αγώνα με τον Ηρακλή στη Χαλκίδα.

* Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήρθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 25-19, 25-14, 24-26, 19-25, 9-15 σε 111΄

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σονάρι 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουλάκ 15 (11/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες), Κρέτσης 3 (άσσοι), Ματσιέλ 20 (18/47 επ, 2 μπλοκ), Σαρηκεΐσογλου 9 (8/19 επ, 1 άσσος, 57% υπ -32% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 42% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Ντε Σόουζα, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 15 (8/15 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 11 (7/19 επ, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 29 (26/62 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 28% άριστες), Μαυραγάνης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ 21% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).