/

Μπάσκετ: Ήττα για τον Προμηθέα από το Ρέθυμνο με 84-80-Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μπάσκετ: Ήττα για τον Προμηθέα από το Ρέ...

Στο «Δ. Τόφαλος» για την 22ης αγωνιστική της Α1 Basket League

Ήττα στο φινάλε για τον μαχητικό Προμηθέα από το Ρέθυμνο του Νίκου Βετούλα στο «Δ. Τόφαλος». Οι «νεοφώτιστοι» ηττήθηκαν με 84-80, παραμένουν όμως σε τροχιά πλέι-οφ, μένοντας στην 8η θέση.

Οι «νεοφώτιστοι» ήταν πολλοί καλοί για 3 δεκάλεπτα και διατηρούσαν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του Προμηθέα στην επίθεση, πήραν μεγάλη νίκη και κλείδωσαν την θέση τους στην οχτάδα και τα πλέι-οφ.

Κορυφαίοι για τον Προμηθέα οι Μουρ(18π.), Τζόουνς(15π.) και Φαγιέ(14π.), ενώ την ζημιά για το Ρέθυμνο έκαναν οι Λέμον(23π.) και Φιτζπάτρικ (19π.)

Tα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 66-65, 80-84

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

18:55 Τέλος στην αναμέτρηση του «Δ. Τόφαλος».

Ο προμηθέας γνώρισε την ήττα στο φινάλε από το Ρέθυμνο με 84-80.

18:47 Πολλά λάθη για τον Προμηθέα στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να είναι με την πλάτη στον τοίχο, 1 λεπτό πριν το τέλος, βρίσκεται πίσω με 78-83.

18:41 Μεγάλα σουτ από Τάλτον και Λέμον για το Ρέθυμνο, δίνουν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 78-74, 5 λεπτά πριν το φινάλε.

18:35 Απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση (70-70), 7 λεπτά πριν το φινάλε, με τον Προμηθέα να κάνει συνεχόμενα λάθη την επίθεση και να δίνει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν.

18:25 Το Ρέθυμνο αντέδρασε, πλησίασε στον πόντο, αλλά ο Λάκι Τζόουνς σε νεκρό χρόνο έκανε το 68-65 για τον Προμηθέα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

18:19 Ο Προμηθέας προηγείται για πρώτη φορά με 7 πόντους(59-52) του Ρεθύμνου στο 26ο λεπτό.

18:13 Αισθητά χαμηλότερος ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Προμηθέα να προηγείται με 53-48 του Ρεθύμνου, 6 λεπτά πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

18:08 Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Προμηθέα να έχει την πρώτη επίθεση.

17:52 Ημίχρονο στο «Δ. Τόφαλος» με τον Προμηθέα να έχει βραχεία κεφαλή στην αναμέτρηση προηγούμενος με 44-43.

Εντυπωσιακός ο Μακένζι Μουρ για τους γηπεδούχους με 15 πόντους, 3 κοψίματα και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43

Ρέθυμνο: Χριστοδούλου 7, Άρνολντ 5, Φιτζπάτρικ 9, Σάφτεναρ 4, Λένον 12, Ραζής, Τάλτον, Καμπερίδης 3, Γιαννόπουλος 3.

Προμηθέας: Γκίκας 4, Πέττας 2, Φαγιέ 10, Σαρικόπουλος. Μουρ 15, Παπαντωνίου 2, Μπλάσινγκεϊμ, Γερομίχαλος 4, Ντίκερσον, Τζόνσον, Τόντιτς 4, Τζόουνς 3.

17:42 Ο Μουρ έχει φτάσει τους 15 πόντους, ο Προμηθέας έχει καταφέρει να ρίξει πολύ τον ρυθμό, «σφίγγοντας» την άμυνά του και προηγείται με 36-32 του Ρεθύμνου 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:33 Εντυπωσιακό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 10 πόντους(21-31), αλλά ο Μακένζι Μουρ με 3 κοψίματα και 6 συνεχόμενους πόντους οδήγησε τον Προμηθέα σε ένα 10-0 και έφερε το παιχνίδι στο 31-31, 7 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17:25 Τέλος στο πρώτο δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να έχει ένα προβάδισμα 4 πόντων(21-25) επί του Προμηθέα.

Πολύ γρήγορο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και το Ρέθυμνο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά.

17:16 Ξεφεύγει με 4 για πρώτη φορά το Ρέθυμνο(16-20) 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι.

17:10 Παιχνίδι με όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9.

17:02 Τζάμπολ στην αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να έχει την πρώτη επίθεση.

Η αρχικές πεντάδες:

Προμηθέας: Γκίκας, Πέττας, Φαγιέ, Σαρικόπουλος, Μουρ.

Ρέθυμνο: Χριστοδούλου, Άρνλοντ, Φιτζπάτρικ, Σάφτεναρ, Λέμον.

Σπουδαία αναμέτρηση για την είσοδο στην οχτάδα και τα πλέι-οφ διεξάγεται στο «Δ. Τόφαλος». Ο Προμηθέας υποδέχεται το Ρέθυμνο του Νίκου Βετούλα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 Basket League και με νίκη αποκτάει σοβαρό προβάδισμα για την είσοδό του στην οχτάδα.

Οι «νεοφώτιστοι» στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν ηττηθεί, αποδεκατισμένοι, με 7 πόντους στην Κρητική πόλη, ενώ ο Νίκος Βετούλας επιστρέφει για πρώτη  φορά ως αντίπαλος προπονητής, στην γενέτειρά του.