/

Α1 μπάσκετ: Μόνος τέταρτος με... ανατροπή ο Άρης-"Βυθίζεται" η Λευκάδα

Α1 μπάσκετ: Μόνος τέταρτος με... ανατροπ...

Οι "κίτρινοι" επιβλήθηκαν της Δόξας με 78-70 στο Αλεξάνδρειο

Αν και δυσκολεύθηκε στο πρώτο μέρος, ο Άρης επιβλήθηκε 78-70 της Δόξας Λευκάδας στο Αλεξάνδρειο, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών, και «σκαρφάλωσε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα οι νησιώτες παραμένουν στην τελευταία θέση της κατάταξης και πολύ δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Για ένα ημίχρονο ο Άρης έβλεπε τη Δόξα Λευκάδας να έχει το πάνω χέρι στο Αλεξάνδρειο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή, έφτασε στη νίκη με 78-70 και εκμεταλλεύτηκε τις ήττες του ΠΑΟΚ και του Κολοσσού H Hotels μένοντας μόνος στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άδειο «Nick Galis Hall» η ουραγός Δόξα Λευκάδας έπαιζε ένα από τα τελευταία χαρτιά της στη «μάχη» της παραμονής και για ένα ημίχρονο κατάφερε να βάλει δύσκολα στους «κίτρινους», ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-10 φτάνοντας στην επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα αλλά και το προβάδισμα από το ξεκίνημα. Ο Άρης με τον Καββάδά να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (16-17) όμως οι νησιώτες στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα (19-29).

Ο Άρης αντέδρασε και πάλι μειώνοντας με 25-29 με τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς και Τζένκινς όμως και πάλι η Δόξα είχε τις λύσεις ώστε να διατηρήσει το προβάδισμά της (30-37 στο 17') και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 42-37.

Ο Άρης επέστρεψε πιο αποφασισμένος για το δεύτερο ημίχρονο και με δύο γρήγορα τρίποντα από τους Τσαϊρέλη και Γιάνκοβιτς πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 43-42.

Η Δόξα πήρε και πάλι προσωρινά προβάδισμα στο σκορ (43-45) όμως ο Άρης βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ. έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-3 και στο 26' προσπέρασε με 58-48 με καλάθι του Καββαδά. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Ζάρας έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (65-52).

Με τον Φλιώνη να σημειώνει πέντε συνεχόμενους πόντους ο Άρης έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +17 (70-53) με 6:36 για το φινάλε του αγώνα.

Στο επόμενο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 11-2 μείωσαν σε 72-64 ωστόσο στη συνέχεια ο Άρης κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά και να φτάσει στην επικράτηση με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον 1, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 7(1), Τσαϊρέλης 6(1), Τζένκινς 8(2), Κάμινγκς 10(1), Ζάρας 8(1), Μούρτος, Σίμτσακ 5, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 20(2/5β., 9/14διπ., 7ριμπ.).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Μάρας 16(4/7β., 6/9διπ., 0/1τρ.), Πεταλωτής, Σκοτ 8, Άμποτ 5(1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς 4, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 7(2), Χάρις 17(8/11β., 3/7διπ., 1/1τρ.).