/

Μπάσκετ: Ήττα μετά από 3 παρατάσεις για τον ΠΑΟΚ στην αυλαία του στο Τσάμπιονς Λιγκ

Μπάσκετ: Ήττα μετά από 3 παρατάσεις για ...

Ο δικέφαλος ηττήθηκε με 93-85 από την Ρόζα Ράντομ

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με το δεξί το Basketball Champions League, καθώς γνώρισε την ήττα από την πολωνική Ρόζα Ράντομ με 93-85. Ένα ματς που χρειάστηκε τρεις παρατάσεις και 2,5 ώρες για να ολοκληρωθεί!

Η πρεμιέρα του ΠΑΟΚ στο Champions League δεν ήταν ιδανική και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έκαναν το 3/3 από τις ελληνικές ομάδες.

Η Ρόζα Ράντομ στο πρώτο της ευρωπαϊκό παιχνίδι... κοίταξε στα ίσα τον ΠΑΟΚ και στην τρίτη παράταση έβαλε κρίσιμα τρίποντα για να πάρει τη νίκη. Απίστευτος Μπράζελτον με 36 πόντους, 9 ασίστ σε 47:34.

Η ελληνική ομάδα όχι μόνο δεν τα κατάφερε απέναντι σε μία από τις πιο αδύναμες αντιπάλους του ομίλου, αλλά έχει μπροστά του το μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη στο «Νick Galis Hall».

Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά τελικά παραδόθηκε στην τρίτη παράταση. Στην κανονική περίοδο ο Κλάντον είχε φάουλ να δώσει και στα 6'' ο Σοκολόφσκι αστόχησε στη λήξη.

Στην πρώτη παράταση ο ΠΑΟΚ έκανε δύο βιαστικές επιθέσεις (44:33), ο Τσόχλας ευστόχησε σε 1/2 βολές στη συνέχεια μετά το φάουλ του Μπελ στα -24''.

Στα -16'6' μετά από κακή άμυνα του ΠΑΟΚ ο Μπράζελντον ευστόχησε σε απίστευτο τρίποντο (71-71) και στα δευτερόλεπτα που απέμειναν ο Τσόχλας δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι.

Στη δεύτερη παράταση με συνεχόμενα καλάθια του Μπράιαντ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +4 (75-79 στο 49') κι εκεί κόλλησε.Ο Σίμπερτ ήταν άστοχος και ο Μπογιανόφσκι με τρίποντο μείωσε στον πόντο 78-79 και ο Τζάκσον ισοφάρισε με 1/2 βολές (79-79) για να πάει το παιχνίδι στην τρίτη παράταση.

Δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων ήταν αρκετά (85-79 στο 53')  για να πάρουν σημαντική διαφορά και να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις, είχε τον Μπράιαντ εκτός με 5ο φάουλ και γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65 (κ.α.), 71-71 (1η παρ.), 79-79 (2η παρ.), 93-85

ΡΟΖΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Βίτκα 2, Μπογιανόβσκι 5, Μπράζελτον 36 (12/25σ., 5ρ., 9ασ.), Μπελ 17 (8ρ., 5κλ.), Σοκολόβσκι 12 (11ρ.), Ανταμς, Μπόναρεκ, Γέσκε 9 (7ρ., 3ασ.), Τζάκσον 12 (8ρ., 2κ.).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6 (7ρ., 4ασ.), Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (5ρ., 7ασ.), Τέιλορ 0/3σ., Μιλιένοβιτς 3 (4ασ.), Γλυνιαδάκης 14 (9ρ.), Σάιμπερτ 19 (5/11τρ.), Καμάρας, Μπράιαντ 11, Πέινερς 7, Κλάντον 16 (7/10σ., 9ρ.).

Μπάσκετ: Πρεμιέρα και για τον ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ