/

Με το "δεξί" στη νέα εποχή η Παναχαϊκή - Επικράτησε με 1-0 του Παναργειακού στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής- ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ με τις φάσεις του αγώνα

Με το "δεξί" στη νέα εποχή η Π...

Οι Πατρινοί φίλαθλοι έδωσαν δυναμικό παρών στον αγώνα

Η Παναχαϊκή πήρε ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στον Παναργειακό, ξεκινώντας νικηφόρα το φετινό πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο  Λουμπαρδέας με εξαιρετική ατομική προσπάθεια στο 66ο λεπτό.

Στο παιχνίδι της Παναχαϊκής έδωσαν δυναμικό παρών οι οργανωμένοι της πατρινής ομάδας, καθώς και οι απλοί φίλαθλοι που χειροκρότησαν τους "κοκκινόμαυρους" στο τέλος, αλλά και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής, Σωκράτης Οφρυδόπουλος μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε: "Ξέρουμε ότι έχουμε ένα δύσκολο πρωτάθλημα μπροστά μας, αλλά κρατάμε ότι ξεκινήσαμε με θετικό αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στο Άργος για την προσπάθεια.

Εμείς από την πλευρά μας έχουμε ακόμη ακόμη πολλά να διορθώσουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε και ελπίζω με την αγωνιστική μας εικόνα να φέρουμε και άλλους Πατρινούς στο γήπεδο”.

Ο σκόρερ του αγώνα Νίκος Λουμπαρδέας τόνισε: "Ευχαριστούμε τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και μας βοήθησε. Έχω περάσει τα δύσκολα χρόνια της Παναχαϊκής και πλέον νομίζω ότι κάνουμε μία καλή αρχή. Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε”.

"Όλη η Πάτρα" την Κυριακή στις κερκίδες της Παναχαϊκής - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Σημαντικότερες φάσεις του παιχνιδιού

66ο: Με εξαιρετική ατομική ενέργειά του, ο Λουμπαρδέας άνοιξε το σκορ

55ο:Ο Λουμπαρδέας μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά απόκρουσε και πάλι ο Σαχσανίδης, ενώ στη συνέχεια σε θέση οφσάιντ ο Αθανασόπουλος βρήκε δίχτυα, αλλά δεν μέτρησε το γκολ

54ο: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή, όπου σε σουτ του Κωνσταντινίδη ο Κωστακιώτης απέκρουσε στην γραμμή

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την Παναχαϊκή να θέλει να ανοίξει όσο το δυνατο πιο γρήγορα το σκορ.

18:00 Η Παναχαϊκή είχε καθολική υπεροχή σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει, μένοντας στο 0-0 με τον Παναργειακό. Οι "κοκκινόμαυροι" καταχειροκροτήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου, αφού η αγωνιστική τους εικόνα ήταν σαφώς καλύτερη από των αντιπάλων τους.

Σημαντικότερες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου:

Ο Παναργειακός προσπαθεί με κάθε τρόπο να καθυστερήσει το ματς για να κρατήσει το 0-0, με τους φιλοξενούμενους να προκαλούν τις αντιδράσεις των "κοκκινόμαυρων" εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.

42ο: Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, ο Σούλης (Παναχαϊκή)

37ο: Ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά προσπάθησε να βρει δίχτυα, αλλά και πάλι μπλόκαρε ο Σαχσανίδης.

34ο: Πρώτη καλή φάση για το Άργος με εκτέλεση φάουλ του Χαρίτου από τα 40 μέτρα

31ο: Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με σουτ του Γεωργαντόπουλου όπου έδιωξε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ στη συνέχεια πλόκαρε και το σουτ του Αθανασόπουλου

19ο: Από το κόρνερ του Φωτάκη μπερδεύτηκαν Αθανασόπουλος και Κωνσταντινίδης

10ο: Ευκαιρία για την Παναχαϊκή με σέντρα από αριστερά και προβολή του Αθανασόπουλου, πάνω στους αμυντικούς

Μικρή διακοπή για τον τραυματισμό παίκτη του Παναργειακού

8ο: Ο Πιτταράς πάνω στους αμυντικούς…

7ο: Προβολή του Κωνσταντινιδη στη μικρή περιοχή, από φάουλ του Φωτάκη από αριστερά και πάσα  του Σούλη στο δοκάρι…

4ο λεπτό: Κεφαλιά του Κωνσταντινίδη από φάουλ του Φωτάκη  άουτ

17.05: Η Παναχαϊκή από τα πρώτα κιόλας λεπτά έχει την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο με τον Παναργειακό να παίζει καθαρά αμυντικά προσπαθώντας να μην δεχθεί το γκολ.

17.00 Μία νέα εποχή ξεκινά για την Παναχαϊκή, η οποία υποδέχεται τον Παναργειακό στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Σημαντική είναι η προσέλευση των Πατρινών που έχουν δημιουργήσει μία όμορφη ατμόσφαιρα στο Παμπελοποννησιακό στάδιο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Ι. Λαμπρόπουλος, Στ. Σούλης, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Γεωργαντόπουλος, Φωτάκης, Αθανασόπουλος (58' Μαραϊτης), Κωνσταντινίδης (72' Αργυρόπουλος), Πιτταράς (46' Σιαλμάς).

Παναργειακός (Κούρος): Σαχασνίδης, Κωστακιώτης, Μηλιώτης, Σιάτρας, Φίλης (80' Φωκαϊδης), Παπαδόπουλος, Καψιώχας (64' Καρέλης), Ζαρκαδάς, Φασόλης (69′ Κυριακόπουλος), Χαρίτος, Πολιανίδης.

* Πολύ καλή η οργάνωση από την πλευρά της Παναχαϊκής Συμμαχίας και στα δημοσιογραφικά, αλλά και στην προσέλευση των φιλάθλων στις κερκίδες.

* Οι οργανωμένοι είναι στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας την οποία ενισχύουν συνεχώς

* Μετά το τέλος του αγώνα οι "κοκκινόμαυροι" πήγαν πρώτα στους οργανωμένους τους και στη συνέχεια ευχαρίστησαν όλους τους Πατρινούς φιλάθλους.

* Με τους Πατρινούς να χειροκροτούν τους παίκτες της ομάδας τους.

* Σχεδόν σίγουρη φαίνεται η επιστροφή Στεργίδη στην Πάτρα, αν και δεν το επιβεβαίωσε κανείς στη συνέντευξη Τύπου.