/

Μπάσκετ: Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ο Περπέρογλου στην νίκη επί της Λαμποράλ

Μπάσκετ: Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ο...

Στους κορυφαίους της Λαμποράλ ο Γιάννης Μπουρούσης

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 73-68 την Λαμποράλ Κούτσα και έκανε το 2-0 στα playoffs έχοντας για MVP τον Στράτο Περπέρογλου που έβαλε μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο. Μέτρησαν ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί οι Βάσκοι στο 3ο δεκάλεπτο.

Μια νίκη από τους τελικούς της ACB απέχει η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ υπερασπίστηκε την έδρα της ξανά και νικώντας 73-68 τη Λαμποράλ Κούτσα έφτασε στο 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα και έφτασαν μέχρι το +11 στο πρώτο δεκάλεπτο (25-14), αλλά σταδιακά η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ροκάνιζε τη διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά και στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου έφτασε ακόμη και στο +6 (52-58), αλλά στο φινάλε οι «μπλαουγκράνα» έχοντας καλύτερες επιλογές κι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Άνταμς έφτασαν στη νίκη.

Πολύ καλός ο Στράτος Περπέρογλου με 11 πόντους (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22:33, όπως και ο Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους (2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 19:27. Ο Γιάννης Μπουρούσης πάλεψε με 12 πόντους (0/2 βολές, 3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 τάπες σε 27:07.

Την Τετάρτη στη Βιτόρια θα γίνει το τρίτο ματς της σειράς.

Δεκάλεπτα: 25-17, 40-35, 52-56, 73-68.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10, Ρίμπας 4, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 8, Σατοράνσκι 9, Βεζένκοφ 9, Σάμιουελς 6, Όλεσον 3, Αρόγιο, Περπέρογλου 11, Τόμιτς 6.

Λαμποράλ (Περάσοβιτς): Ρολ 4, Τζέιμς 15, Πλάνινιτς 4, Σενγκέλια 2, Χάνγκα 7, Μπουρούσης 12, Τιγί 13, Άνταμς 11, Μπέρτανς.

Mπάσκετ: Κορυφαίος ο Μπουρούσης