/

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Μεγάλη νίκη για την Αχαγιά '82 και μπρέικ στην Πάτρα-Επικράτησε της ΕΑΠ με 74-81

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Μεγάλη νίκη για την Αχαγιά '8...

Η ομάδα της Αχαγιάς πήρε το "θρίλερ" στην παράταση και μείωσε την σειρά των τελικών σε 2-1

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Αχαια'82 επί της ΕΑΠ στην Πάτρα για τους τελικούς της Α1 ΕΣΚΑΗ.

H ομάδα του κου Σαράντη επικράτησε της ομάδας της Πάτρας στην παράταση με 74-81 (κανονικός αγώνας 69-69) φέρνοντας την σειρά στο 2-1 και πλέον όλα είναι ανοιχτά, με την ομάδα της Κάτω Αχαΐας να έχει πλέον το ψυχολογικό αποτέλεσμα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τους ημιτελικούς και την εκπληκτική πρόκριση με ανατροπή κόντρα στην Παναχαϊκή, εμφανίστηκε η Αχαγιά ΄82 απόψε στο κλειστό της ΕΑΠ.

Παρ΄ ότι βρέθηκε πίσω με διψήφιο αριθμό πόντων 6 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου τελικού, κατάφερε να γυρίσει το ματς, να το πάει στην παράταση (69-69) και τελικά να επικρατήσει της ΕΑΠ με 81-74, μειώνοντας σε 2-1!

Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 39-37 έχοντας κορυφαίους τους Πίκιο και Σαμαρά, ενώ από τους φιλοξενούμενους, συγκλονιστικός ήταν – σ΄ αυτό το διάστημα – ο Γιάννης Σταμόπουλος.

Στην παράταση με τρίποντα των Ταρνάρη και Κοτσέτα η Αχαγιά πήρε κεφάλι με σκορ 73-74 , για να κλείσει ο πρώτος τελικός υπέρ της στο 74-81.

Εκπληκτική ατμόσφαιρα από 1500 φιλάθλους στο κατάμεστο κλειστό της ΕΑΠ, σε ένα ματς – γιορτή για το τοπικό μπάσκετ. Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα της Αχαγιάς με την ψυχολογία να είναι υπέρ της και αναμένεται συναρπαστική συνέχεια.