/

Πόλο: Αήττητος πρωταθλητής ο Ολυμπιακός του Πατρινού Χριστόδουλου Κολόμβου

Πόλο: Αήττητος πρωταθλητής ο Ολυμπιακός ...

Στους πρωταγωνιστές του τρίτου τελικού ο Πατρινός πολίστας των ερυθρολεύκων

Με καρδιά πρωταθλητή ο Ολυμπιακός κατέκτησε αήττητος τον 30ο τίτλο στο Πρωτάθλημα πόλο Α1 ανδρών! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 10-4 της Βουλιαγμένης στο κατάμεστο «Π. Καπαγέρωφ» και αποθεώθηκαν από τον κόσμο τους.

Αυτό που ήταν αναμενόμενο από την αρχή της χρονιάς έγινε και πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός έχοντας μεγάλη διαφορά από τους εντός συνόρων αντιπάλους του κατέκτησε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα.

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν και στον τρίτο τελικό επί της Βουλιαγμένης με 10-5 και με το 3-0 στη σειρά των τελικών πήραν τον τίτλο.

Οι παίκτες του Βλάχου ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και όπλο τους την εξαιρετική τους άμυνα που κράτησε τη Βουλιαγμένη χωρίς γκολ για 17.30 λεπτά έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 8-1 με το ΝΟΒ να εκμεταλλεύεται τη χαλάρωση των γηπεδούχων και να μειώνει τη διαφορά στο τέλος.

Αυτός ήταν ο 20ος τίτλος για τον Ολυμπιακό από καταβολής της Α1 με το μεγάλο στόχο φυσικά να είναι το Ευρωπαϊκό.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-0, 3-1, 2-4

Ολυμπιακός: Μυλωνάκης 2, Βλαχόπουλος 2, Κολόμβος 2, Μουρίκης 2, Ποντικέας, Φουντούλης

Βουλιαγμένη: Χρυσοσπάθης, Βίκαλο, Χρ. Αφρουδάκης, Βουλγαράκης

Πόλο: Ένα βήμα από τον τίτλο του πρωταθλητή ο Ολυμπιακός