Οι μεγάλες στιγμές, γεγονότα και πρωταγωνιστές

Ολυμπιακή χρονιά το 2021 που φεύγει, πήρε τον «τίτλο» από το 2020 ελέω covid και μέτρων για την αντιμετώπισή του. Στο Τόκιο διαγωνίστηκαν οι κορυφαίοι όλου του χρόνου, εκεί δοξάστηκε και ο πατραϊκός αθλητισμός.

Όμως δεν ήταν μόνο αυτό! Το 2021 είχε πολλά πρόσωπα που ξεχώρισαν.

Ας τα θυμηθούμε λοιπόν!

* Χριστόδουλος Κολόμβος: Ο πατρινός πολίστας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες με την Εθνική ομάδα πόλο.
* Νόρα Δράκου: Η κορυφαία κολυμβήτρια πήρε μέρος για 3η φορά στην καριέρα της σε Ολυμπιάδα!
* Βαγγέλης Λιόλιος. Ο ισχυρός άνδρας του Προμηθέα κατάφερε να εκλεγεί πρόεδρος στην Ελληνική ομοσπονδία μπάσκετ. Την ίδια επιτυχία σημείωσαν ο Βασίλης Διαμαντόπουλος στην ΕΟ Ποδηλασίας και ο Τάσος Χρυσανθόπουλος στην ΕΟ Τοξοβολίας.
* Γιώργος Παναγιωτόπουλος. Οδηγεί, από τη θέση του γυμναστή, την Μαρία Σάκκαρη στην ελίτ του τένις. Ήδη το 2021 έφτασε στο Νο 7!
* Νίκος Ηλιόπουλος. Συμμετείχε για 7η φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, καταλαμβάνοντας την 19η θέση, την καλύτερη που έχει πάρει ποτέ στο σύνθετο ατομικό Έλληνας!

* Ο Πέτρος Συναδινός ορίστηκε επικεφαλής της Ολυμπιακής μας ομάδας για το Παρίσι 2024!

* Ο Προμηθέας καθιερώθηκε στους μεγάλους του μπάσκετ. Έπαιξε στα ημιτελικά της Α1 και ήταν φιναλίστ τόσο στο Κύπελλο Ελλάδας, όσο και στο Σούπερ Καπ, όπου έχασε στον τελικό.
* Ο Απόλλων Πατρών πέτυχε με μεγάλη άνεση την επιστροφή του μετά από χρόνια στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ.
* Τέλος πολλοί ήσαν οι Πατρινοί αθλητές που διακρίθηκαν σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα:
Αλμύρας Ανδρέας Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Εφήβων
. Γιαννακοπούλου Αντωνία – Φιλίππα Πανευρωπαϊκό Νεανίδων Πυγμαχίας
. Ζαφειράκη Κατερίνα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Γυναικών. Ζαχαράκης Ανδρέα Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τοξοβολίας. Καρέλα Αναστασία Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18. Κουρέτα Ντένια Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Νεανίδων
. Λυκούδης Σπύρος Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Παίδων. Μαυριόπουλος Χρήστος Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Παίδων. Μπιτσάκος Χρήστος Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Εφήβων. Μπιτσάκου Μαργαρίτα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Γυναικών. Πλέας Γιώργος Πανευρωπαϊκό Παίδων Πυγμαχίας
. Ρακιτζή Μαρία – Σωτηρία Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Γυναικών
. Σκούρτης Αλέξανδρος- Διαμαντής Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18. Τάτσιου Βασιλική Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Κολύμβησης
. Τσιμάρα Ευφροσύνη Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Νεανίδων.. Χιώνη Νικολέττα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Γυναικών Κωφών.. Λουκάτου Αικατερίνη Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ18.