/

Ακόμα μια νίκη για την ΕΑΠ Λουξ

Κόντης Γιάννης

Επικράτησε 3-0 του Επίκουρου εκτός έδρας

Με τον Ντορνέλας να είναι ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, η ομάδα της ΕΑΠ Λουξ συνέχισε το νικηφόρο σερί της καθώς σήμερα επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 (26-24, 25-18, 25-23) του Επίκουρου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής βόλεϊ ΟΠΑΠ.
ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ: «ΗΤΑΝ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ»
Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ΕΑΠ Λουξ, Γιώργος Χριστόπουλος δήλωσε: «Ήταν μια πολύ σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα όμως ήμασταν σοβαροί, πήραμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε τη φετινή μας προσπάθεια. Έμεινα ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών μου οι οποίοι σε ένα ακόμα παιχνίδι νίκησαν και την κούραση τους καθώς μην ξεχνάμε ότι την περασμένη Τετάρτη παίξαμε έξι σετ κόντρα στη Ρουμανική Ουνιρέα για να προκριθούμε στους «8» του Τσαλεντζ Καπ. Στο σημερινό παιχνίδι πραγματοποιήσαμε πολύ καλή εμφάνιση, το μπλοκ –άμυνα μας βγήκε στον αγώνα και καταφέραμε να πάρουμε μια σημαντική νίκη».
Από τους παίκτες ο Βασίλης Κουρνέτας, τόνισε: «Παρότι είχαμε το προβάδισμα, δυσκολευτήκαμε σε 2 σετ από τον Επίκουρο όμως στα κρίσιμα σημεία, δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε μια σημαντική. Κάναμε ένα ακόμα βήμα αλλά είναι πολύ νωρίς για να πούμε οτιδήποτε, συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ (Χαριτωνίδης): Χαριτωνίδης 1, Κρουζάγεφ 18 ( 2 άσοι), Γκιρτζίκης 10 (5 μπλοκ), Μορέλο 5, Βοϊνέα 6, Ντίαζ 2 (2 μπλοκ), Αγγελής, λίμπερο ο Βλασακίδης με 76%, (Ντίνας 2, Κυριακίδης 9, Παράσογλου, Βλαχόπουλος).
ΕΑΠ ΛΟΥΞ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 8, Ντέιβινσον 14 (3 άσοι), Σουλτανόπουλος 9 (2 μπλοκ), Κουρνέτας 1, Ντορνέλας 22 (1 μπλοκ), Σικέιρα 7, λίμπερο ο Στεφάνου με 67%,  (Ασπιώτης, Παπαδόπουλος).