/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας έχασε με 82-78 από το Ρέθυμνο του Νίκου Βετούλα

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας έχασε με 82-78 από ...

Δεύτερη ήττα για την πατρινή ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα

Ο Προμηθέας γνώρισε την δεύτερη φετινή του ήττα, αυτή τη φορά από το Ρέθυμνο με 82-78 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Κρήτη, για την 8η αγωνιστική του μεγάλου πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 35΄ (61-59), καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Στο σημείο εκείνο ο Άρμστεντ (που σημείωσε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο) με 8 προσωπικούς πόντους έδωσε μέσα σ’ ένα δίλεπτο -για 1η φορά- διψήφια διαφορά στην ομάδα του Ρεθύμνου (69-59 στο 37΄), που φάνηκε να καθαρίζει το ματς διατηρώντας αυτή τη διαφορά, προηγούμενη με 12 πόντους (78-66) 96'' πριν το φινάλε.

Όμως, ο μαχητής Προμηθέας Πάτρας δεν κατέθεσε τα όπλα και κατάφερε να μειώσει στους 3 (79-76 30'' πριν το τέλος και 81-78 15'' πριν τη λήξη), διεκδικώντας, μάλιστα, το κλέψιμο και την τελευταία κατοχή με τους διαιτητές ν’ αλλάζουν την άποψη τους (αφού παρακολούθησαν το instant replay) και να δίνουν την μπάλα στο Ρέθυμνο, με τον Μούντυ να ευστοχεί σε 1 βολή διαμορφώνοντας το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-33 (ημιχ.), 54-53, 82-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Γκούντγουιν 11 (1), Μούντι 21 (4ασ.), Λι 6 (6ρ.), Γιαννόπουλος 10 (2), Άρμστεντ 18 (2), Ντάνιελς 10 (2), Κώττας 2, Χριστοδούλου 1, Στεφανίδης 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (1), Τουτζιαράκης 1, Έβανς 8 (5ρ.), Γκίκας 4 (11 ασ.), Γερομιχαλός, Φαγιέ 13 (2τρ., 6ρ.), Ρέλεφορντ 6, Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 4, Χολ 8 (2τρ., 3ασ., 3κλ.), Μιλόσεβιτς 28 (1τρ., 9ρ.).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα...

18.30 Ο Προμηθέας χάνει με 75-66 από το Ρέθυμνο δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

18.20 Το Ρέθυμνο έχει καταφέρει να πάρει μία διαφορά δέκα πόντων, όπου προηγείται με 69-59 του Προμηθέα.

18.10 Επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Προμηθέας χάνει με 59-57 από το Ρέθυμνο.

18.00 Ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να προηγείται με 54-53 του Προμηθέα

17.50 Όμορφο παιχνίδι στο Ρέθυμνο με τον Προμηθέα να χάνει με 45-43 από την ομάδα του Βετούλα πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

17.36 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Ρέθυμνο, με τον Προμηθέα να προηγείται με 33-35.

17.25 Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 33-33. Πλέον Προμηθέας και Ρέθυμνο θα λύσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησής τους.

17.15 Ο Προμηθέας προηγείται με 29-31 του Ρεθύμνο ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε νωθρά στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, όπου βρέθηκε να χάνει με 23-16 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο στη συνέχεια η πατρινή ομάδα μείωσε στο καλάθι με 23-21 έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17.00 Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να προηγείται με 18-16 του Προμηθέα.

16.45 Ξεκίνησε η αναμέτρηση του Προμηθέα με το Ρέεθυμνο με το Μάκη Γιατρά να επιλέγει τους Λίποβι, Φαγιέ, Γκίακα, Μιλόσεβιτς και Τουτζιαράκη για την αρχική πεντάδα.

16.30 Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει αυτή την ώρα εκτός έδρας το Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνστικής της Basket League. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Να θυμίσουμε ότι προπονητής του Ρεθύμνου είναι ο Πατρινός και πρώην προπονητής του Πορμηθέα Νίκος Βετούλας

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας παίζει εκτός με το Ρέθυμνο