/

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Σεφτέ στις νίκες για τους νέους του Προμηθέα-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Σεφτέ στις νίκες για τους νέο...

Ο Προμηθέας 2014 επικράτησε με 73-68 του Αίαντα ΑΣ Αραχωβιτίκων/Ακταίου

Την πρώτη της φετινή νίκη πανηγύρισε η νεανική ομάδα του Προμηθέα 2014. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη επιβλήθηκε του Αίαντα ΑΣ Αραχωβιτίκων/Ακταίου με 73-68 στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Δύο πρόσωπα είχε ο αγώνας, καθώς ο Προμηθέας 2014 μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και φάνηκε να το ελέγχει στο 1ο ημίχρονο, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά, προηγούμενος με 5 στο 3΄ (7-2), 8 στο 10΄ (21-13), 11 στο 16΄ (35-24) και 16 στην ανάπαυλα (45-29).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στην επανάληψη, με την ομάδα του Αίαντα ν’ απαντά με σερί 11-0, μειώνοντας σε 45-40 στο 24΄ και 46-45 στο 25΄, ενώ ο Προμηθέας 2014 έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 52-49, σκοράροντας στην εκπνοή (το 2ο, μόλις, εντός πεδιάς καλάθι του στην περίοδο).

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας (με τον νεαρό Μαντζούκα να σκοράρει 10 πόντους) φάνηκε πιο αποφασιστικός, παίρνοντας διαφορές κοντά στους 5 πόντους (59-52 στο 35΄, 64-60 στο 37΄), για να φθάσει στο 1ο ροζ φύλλο με το τελικό 73-68. Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως το παιχνίδι παρακολούθησαν -μεταξύ άλλων- οι «διεθνείς» Νίκος Γκίκας και Χρήστος Σαλούστρος, ο Δημήτρης Γράβας κι ο Ανδρέας Σκούφης και όλο το τεχνικό επιτελείο της Ανδρικής ομάδας (Γιατράς, Ελευθεριάδης, Ντούβας, Ρακιντζής, Λαψάνης).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-29, 52-49, 73-68.

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφέζας 1, Μαντζούκας 11, Δατσιάδης, Κατσουλάκος 2, Σωτηρίου 8, Αδαμόπουλος 3 (1), Πατσαντζόπουλος 3, Καραΐσκος 10, Γκάτζιος 10 (1), Σανδραμάνης 10 (1), Μπαρδάκας, Ερμείδης 15 (1).

Αίαντας ΑΣΑΑ (Φραγκισκάτος): Μανιάδης 2, Κοντογιάννης 8 (2), Κουμενος, Λάππας, Καπετανίδης, Θεοδωρόπουλος, Στρέκλας 19 (2), Δόνος 12, Σταυρουλάκης 14 (2), Τσιμπούκης, Τρυφωνόπουλος 1, Σύψας 12.