/

Μπάσκετ: Ήττα του ΠΑΟΚ στη Γαλλία για το Τσάμπιονς Λιγκ

Μπάσκετ: Ήττα του ΠΑΟΚ στη Γαλλία για το...

Ο "δικέφαλος" ηττήθηκε με 75-62 από τη Σαλόν

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στη Γαλλία, καθώς ηττήθηκε από την Elan Chalon με 75-61 για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 36-41, αλλά εμφάνισε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο σημείωσε μόλις 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα και με ένα καλάθι του Kevin Dillard προηγήθηκε με 8-15 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι Γάλλοι μπλόκαραν την επίθεση του ΠΑΟΚ και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 (14-17).

Η Elan Chalon προηγήθηκε με 23-22 στο 13΄, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 7-0, προηγήθηκε με 24-31 και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (36-41).

Ο ΠΑΟΚ άφησε το καλό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου στα αποδυτήρια και επέτρεψε στην Elan Chalon να τρέξει ένα επί μέρους σκορ 24-8 στην Τρίτη περίοδο, κάνοντας αρκετά λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να προηγηθούν με 60-49 στο 30΄

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα κατάφερε, με τον Αντώνη Κόνιαρη να διαμορφώνει το 67-59 στο 36΄, αλλά η Elan Chalon βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε τελικά τη νίκη με 75-61.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Ousman Krubally με 15 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 10 και ο Kevin Dillard 10.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61

ΣΑΛΟΝ: Σμιθ, Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13, Ζιλέ 6 (2), Καμαρά 13, Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12 (3), Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 10, Κλάσεν, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 (1), Ζάρας, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 5 (1), Τρις 9 (2).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Μπάσκετ: Εύκολα για Άρη και ΑΕΚ, με Σαλόν στη Γαλλία ο ΠΑΟΚ για το Τσάμπιονς Λιγκ