/

Α1 μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το απόλυτο στη Λάρισα

Α1 μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το ...

Οι "πράσινοι" επικράτησαν του τοπικού Φάρου με 89-52

Μετά τη νωχελική εκκίνηση του, ο Παναθηναϊκός Superfoods κυριάρχησε στη 2η και την 3η περίοδο και έκανε το 3/3 στη Stoiximan.gr Basket League επικρατώντας του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου στη θεσσαλική πόλη με 89-52. Παππάς και Ντένμον είχαν από 15 πόντους για τους νικητές ενώ για τους γηπεδούχους ο Γκάλογουεϊ στο ντεμπούτο του είχε οχτώ πόντους όσους και οι Φορμπς και Διαμαντάκος.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο (6-7 στο 6΄ και 11-13 στο 10΄), ο Παναθηναϊκός Superfoods βρήκε ρυθμό, έβγαλε δημιουργίες (14 ασίστ στο ημίχρονο) και άνοιξε γρήγορα την «ψαλίδα» της διαφοράς.

Το 15-15 του 12ου λεπτού έγινε 25-45 στο τέλος του ημιχρόνου, με τους «πράσινους» να παίρνουν σκορ από τον Ντένμον (13) και τον Παππά (12). Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος είχε δυσκολίες στο μακρινό σουτ (1/9 τρίποντα) και κάπως έτσι δεν έβρισκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου συνέχισε να έχει μεγάλες δυσκολίες στην επίθεση και σημειώνοντας μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της 3ης περιόδου, μοιραία είδε τον αντίπαλο της να ανοίγει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (29-61) και στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με τη μέγιστη διαφορά των 37 πόντων (36-73).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Παναθηναϊκός Superfoods κατεβάζοντας «στροφές», έφτασε στην επικράτηση με 89-52

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89.

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 1, Ντρέιπερ 3, Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 5 (1), Γκάλαγουεϊ 8, Μαραγκός, Διαμαντάκος 8, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 7, Φόρμπς 8, Στυλιανού, Παπαμακάριος 7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 15 (3), Λοτζέσκι 9 (3), Καλάθης 3 (1), Σίνγκλετον 4 (1), Βουγιούκας 6 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Παππάς 15 (3), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους 4, Όγκαστ 6, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6

Α1 μπάσκετ: Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό απέναντι στα Τρίκαλα