/

Μπάσκετ: Δεύτερος ο ΠΑΟΚ στο “Expert Jakob Cup”

Μπάσκετ: Δεύτερος ο ΠΑΟΚ στο  “Expert Jakob Cup”

Ο "δικέφαλος" ηττήθηκε στον τελικό με 66-65 από την Μπαϊρότ

Την δεύτερη θέση του “Expert Jakob Cup” κατέκτησε τελικά ο ΠΑΟΚ, καθώς γνώρισε την ήττα με 66-65 από την διοργανώτρια Μεντί Μπαϊρότ μετά από ένα πολύ κλειστό ματς. Ο ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Όυεν Κλάσσεν, προηγήθηκε με 57-65 στο 37΄, αλλά στο τέλος οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους με 3 τρίποντα, προηγήθηκε με 21-23. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους, χάρη σε τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (37-39).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου η Μεντί Μπαϊρότ προηγήθηκε με 55-54.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε πάρα πολύ καλή άμυνα, καταφέρνοντας να κρατήσει τους Γερμανούς στους 2 πόντους μέχρι το 37΄, όταν και προηγήθηκε με 57-65, χάρη σε ένα καλάθι του Ζάρα.

Οι Γερμανοί «έτρεξαν» ένα γρήγορο σερί (7-0), εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την γραμμή των βολών και μείωσαν στον πόντο (64-65), 1΄41΄΄ πριν την κόρνα της λήξης. Ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση, λόγω των κακών του επιλογών, αλλά και της σκληρής άμυνας των Γερμανών και έτσι η Μεντί Μπαϊρότ προηγήθηκε με 66-65 χάρη σε ένα καλάθι του Ασέμ Μάρεϊ 23.8΄΄ πριν το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και έτσι η διοργανώτρια Μεντί Μπαϊρότ κατέκτησε την πρώτη θέση του “Expert Jakob Cup”.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-39, 55-54,  66-65

Μεντί Μπαϊρότ: Ρόμπινσον  6 (1), Κοχ 2, Λίνχαρτ 8, Ντόρεθ 5 (1), Σέιφερθ 4, Βαχάλσκι, Αμέιζ, Μπρουκς 16, Γιορκ 17 (4), Μάρεϊ 8.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 12 (2), Χρυσικόπουλος 18 (4), Κρουμπάλι 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 5 (1), Καρράς 2, Τρις 3 (1), Κόνιαρης 2, Τζόουνς 8.

Μπάσκετ: Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τα «Μαυροσκούφεια»