/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας έχασε με 66-62 από τον Κόροιβο - Έμεινε εκτός πλέι οφ

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας έχασε με 66-62 από ...

Η ομάδα της Αμαλιάδας έμεινε στην κατηγορία, αλλά έπεσε ο Απόλλωνας

Ο Προμηθέας έχασε με 66-62 από τον Κόροιβο, με την ομάδα της Αμαλιάδας να παραμένει στην κατηγορία και να υποβιβάζεται ο Aπόλλωνας Carna. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έμεινε εκτός πλέι οφ.

Ο Κόροιβος εμφανίστηκε ψυχωμένος, και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε τις ψυχικές δυνάμεις που χρειαζόταν και κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι απέναντι στον Προμηθέα, ολοκληρώνοντας την σεζόν με ρεκόρ 8-18, και τον Ντίνο Καλαμπάκο να προσθέτει στο βιογραφικό του ακόμα ένα μπασκετικό θαύμα.

Κλειδί για τον Κόροιβο ήταν ο Αλέξης Σπυριδωνίδης με 13 καθοριστικούς πόντους και 3/3 τρίποντα, με τον Μάρκελ Στάρκς να είναι καθοριστικός (14 π., 5/14 σουτ) με το λει απ που πέτυχε όταν ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 62-62 με τρίποντο του Γκίκα στα 35”. Ο ίδιος παίκτης ήταν ο που με δικό του καλάθι σφράγισε την παραμονή για το τελικό 66-62.

Καθοριστικός παράγοντας ήταν και ο κόσμος της ομάδας που ώθησε τους παίκτες και κατέκλυσε το κλειστό της Ήλιδας, ώστε η ομάδα της Αμαλιάδας να βρεθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην μεγάλη κατηγορία. Σπουδαία παρουσία είχε και ο Έρικ ΜακΛέλαν με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ντεβόντα Πόλαρντ είχε 8 πόντους με 8 ριμπάουντ. Για τον Κόροιβο δεν αγωνιστικέ και ο τραυματίας Άντρεγια Μιλουτίνοβιτς.

Ο Προμηθέας από την πλευρά του, έμεινε εκτός πλέι οφ στην πρώτη του παρουσία στην Α1, η οποία κρίνεται επιτυχημένη, με τους Λάκι Τζόουνς (16 π., 3/12 σουτ) και Νίκο Γκίκα (10 π., 7 ριμπ., 4 ασίστ) με ισάριθμα τρίποντα να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια, αλλά να μην καταφέρνουν την απόλυτη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-28, 49-45, 66-62.

Κόροιβς (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8 (2), Σταρκς 14 (1), ΜακΚλέλαν 11 (1), Σαχπατζίδης 6, Πόλαρντ 8, Μιχάλογλου 5 (1), Σανέ 1, Σπυριδωνίδης 13 (3), Κάτζος, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιοακειμίδης.

Προμηθέας (Αγγέλου): Γκίκας 10 (2), Πέττας, Φαγιέ 9 (1), Ντίκερσον, Μουρ 12 (1), Παπαντωνίου 3, Τζάξεν 5 (1), Γερομιχαλός, Τσάμης, Τζόουνς 16 (2), Τόντιτς, Σαρικόπουλος 7.

18.50 Ο Προμηθέας έχασε με 66-62 και έμεινε εκτός πλέι οφ

18.48 Ο Κόροιβος προηγείται και πάλι με 64-62.

18.45 Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 62-62, 33'' πριν το τέλος.

18.35 Ο Προμηθέας χάνει με 60-55 πέντε λεπτά πριν την  λήξη της αναμέτρησης, με τον Κόροιβο.

18.25 Ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος με τον Κόροιβο να προηγείται με 49-45 του Προμηθέα, ο οποίος θα πρέπει να ανεβάσει ρυθμό αν θέλει να ελπίζει για τα πλέι οφ.

18.20 Ο Προμηθέας είναι κοντά στο σκορ, αλλά χάνει με 44-39 δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

18.05 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ο Κόροιβος εξακολουθεί να προηγείται με 35-31 του Προμηθέα, αλλά η πατρινή ομάδα ισοφάρισε σε 35-35.

17.50 Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο να προηγείται με 35-28 του Προμηθέα.

17.37 Ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών, ωστόσο η πατρινή ομάδα ισοφάρισε σε 26-26.

17.35 Ο Κόροιβος είχε προηγηθεί με 23-19, αλλά ο Προμηθέας μείωσε σε 23-22, πέντε λεπτά πριν το τέλος.

17.26 Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος όπου το σκορ παραμένει ίδιο (18-17) στο πρώτο λεπτό.

17.23 Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-17 υπέρ των γηπεδούχων

17.15 Ο Φαγιέ έσπρωξε αντίπαλο παίκτη και πήρε αντιαθλητικό φάουλ με το 14-15.

17.14 Ο Προμηθέας εξακολουθεί να είναι μπροστά στο σκορ με 11-15.

17.08 Ο Προμηθέας έχει ξεκινήσει δυναμικά, όπου προηγείται με 8-11, έξι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου κόντρα στον Κόροιβο.

17.00 Ο Προμηθέας θα διεκδικήσει την είσοδό του στα πλέι οφ σήμερα στην Αμαλιάδα, όπου θέλει τη νίκη κόντρα στον τοπικό Κόροιβο. Με νίκη επίσης θα βοηθήσει και τον Απόλλωνα Carna να παραμείνει.

Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης

Κατά την άφιξή του o Προμηθέας δέχθηκε επίθεση από τους φιλάθλους του Κοροίβου, όπως ισχυρίζονται στην πατρινή ομάδα.