Διπλό κορυφής για την Παναχαϊκή στην Βάρδα - Θυμηθείτε την ζωντανή εξέλιξη του τοπικού ντέρμπι

Οι κοκκινόμαυροι επικράτησαν με 1-0 του τοπικού ΠΑΟ Βάρδας

Ντέρμπι κορυφής Βάρδα, όπου η Παναχαϊκή αντιμετωπίζει τον τοπικό ΠΑΟ Βάρδας. Οι δύο ομάδες είναι πρώτες και αήττητες μέχρι τώρα.

Δείτε ΕΔΩ ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης:
(ανανεώνετε την σελίδες για τις πιο πρόσφατες φάσεις και στατιστικά)

16:48 Τέλος στο παιχνίδι. Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή με 1-0 στην έδρα της Βάρδας που την έφερε μόνη πρώτη στην κορυφή της κατηγορίας.

16:42 Ο Καζατζής του ΠΑΟ Βάρδας σούταρε από πλάγια θέση στο 85ο λεπτό με την μπάλα να περνάει παράλληλα και να καταλήγει άουτ.

16:35 Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Βάρδα, με την εικόνα να μην αλλάζει για τις δύο ομάδες.

Η Παναχαϊκή έχει κατεβάσει ρυθμούς και προσπαθεί να διαφυλάξει το προβάδισμα της.

Ο ΠΑΟ Βάρδας από την άλλη έχει πάρει την κατοχή, μη απειλώντας ιδιαίτερα όμως τους κοκκινόμαυρους.

16:28 Έχει πάρει την κατοχή ο ΠΑΟ Βάρδας τα τελευταία λεπτά, μην μπορώντας να απειλήσει ουσιαστικά την Παναχαϊκή μέχρι στιγμής.

16:24 Ο Μπιτσάκος περνάει στην θέση του Μαστραντωνάκη στο 69ο λεπτό με την Παναχαϊκή να κλείνει κι αυτή τις αλλαγές της.

Πρώτη εμφάνιση για τον νεαρό άσο των κοκκινόμαυρων στο πρωτάθλημα.

16:22 Ο προπονητής του ΠΑΟ Βάρδας, Ηλίας Φωτόπουλος, προσπαθεί να δώσει επιθετικό πνεύμα στην ομάδα του, παίζοντας όλα του τα επιθετικά χαρτιά στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του να ισοφαρίσει.

16:19 Ο ΠΑΟ Βάρδας έκλεισε τις αλλαγές του με δύο αλλαγές σε δύο λεπτά. Στο 61ο λεπτό ο Πολίτης πέρασε στην θέση του Καρούτζη, ενώ στο 63’ ο Καζατζής αντικατέστησε τον Γούρμο.

16:16 Καλή φάση για την Βάρδα με σουτ του Ντόμα στο 62ο λεπτό. Όμορφη προσπάθεια και σουτ που κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Βρονταρά.

16:14 Καλή φάση και για τον Κωσταντινίδη, με το που πέρασε στο παιχνίδι για την Παναχαϊκή. Καλό το σουτ που επιχείρησε αλλά πέρασε λίγο άουτ από την εστία της Βάρδας.

16:12 Ακόμα μία αλλαγή για την Παναχαϊκή λόγω τραυματισμού στο 58ο λεπτό.

Ο Κωσταντινίδης θα περάσει στην θέση του Λυμπέρη Στεργίδη, οποίος τραυματίστηκε σε μαρκάρισμα που του έγινε σε φάουλ που κέρδισαν οι κοκκινόμαυροι έξω από την περιοχή.

Αλλαγή και για τον ΠΑΟ Βάρδας με τον Φωτόπουλο να περνάει στην θέση του Βάτση.

16:09 Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος από τις βροχοπτώσεις των τελευταίων ημερών. Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.

16:06 Πιέζει αρκετά η Παναχαϊκή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι κοκκινόμαυροι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να «καθαρίσουν» γρήγορα την αναμέτρηση.

16:03 Δοκάρι για την Παναχαϊκή με τον νεοεισελθόντα Μωραΐτη. Δυνατό σουτ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

16:02 Ο Μωραΐτης πέρασε σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο στην θέση του Σιαλμά. (Λόγω τραυματισμού)

Ξεκινάει το παιχνίδι.

Αναμένεται με εξαιρετική αγωνία η συνέχεια της αναμέτρησης.

15:47 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Παναχαϊκή προηγείται με 1-0 του ΠΑΟ Βάρδας στην πόλη της Ηλείας.

Ο Σιαλμάς εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Φωτάκη και το στρώσιμο του Γκίνο και έδωσε στους κοκκινόμαυρους το προβάδισμα.

Ένα παιχνίδι αρκετά νευρικό με πολλά λάθη αλλά και πολύ καλό ρυθμό.

Ελάχιστες οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με σημαντικότερη αυτή του Γκίνο στο 5ο λεπτό.

Αναμένεται με μεγάλη αγωνία η εξέλιξη της αναμέτρησης και στο δεύτερο ημίχρονο στο ντέρμπι της κορυφής.

15:44 Χωρίς σημαντικές φάσεις πάμε προς την λήξη του ημιχρόνου.

15:35 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή με τον Σιαλμά στο 34ο λεπτό.

Ο Φωτάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκίνο έστρωσε με το κεφάλι και ο Δημήτρης Σιαλμάς με μονοκόμματο σουτ εκτέλεσε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και έκανε το 0-1.

Πρώτη φορά φέτος οι κοκκινόμαυροι σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο με τον Σιαλμά να γίνεται ο πρώτος παίχτης που φτάνει τα δύο τέρματα.

15:28 Παιχνίδι με αρκετά λάθη μέχρι στιγμής εκατέρωθεν. Ενώ υπάρχει ρυθμός, οι δύο ομάδες δεν μπορούν να δημιουργήσουν.

15:22 Ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι στο 22ο λεπτό, σε ανατροπή του Σαμπανέι. Δύσκολη φάση, φαίνεται καθαρή. Διαμαρτυρίες από τους παίχτες και τον κόσμο των γηπεδούχων.

15:20 Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη στα πρώτα 20 λεπτά για ΠΑΟ Βάρδας και Παναχαϊκή. Οι δύο ομάδες αναζητούν ακόμη τα πατήματά τους και, αν εξαιρέσουμε τη μεγάλη ευκαιρία του Γκίνο στο 5', δεν έχουμε κάποια άλλη ουσιαστική φάση.

15:10 Από τα δημοσιογραφικά θεωρεία παρακολουθεί τον αγώνα ο Τεχνικός Διευθυντής της Παναχαϊκής, Κώστας Κατσουράνης.

*Πολύ ωραία ατμόσφαιρα από τους γηπεδούχους που έχουν κατακλείσει το γήπεδο της Βάρδας.

15:05 Μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή στο 5ο λεπτό. Απίθανη επέμβαση του τερματοφύλακα Καπουταγλή. Ο πρώην άσος της Παναχαϊκής απεσώβησε την κεφαλιά του Γκίνο στο 6ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φωτάκη.

15:02 Η αρχική εντεκάδα της Παναχαϊκής: Βρονταράς, Βλάχος, Λαμπρόπουλος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Ελευθεριάδης, Φωτάκης, Μαστραντωνάκης, Στεργίδης και Σιαλμάς

Για την Βάρδα: Καπουταγλής, Καρούτζης, Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Βραχνής, Πολίτης, Βάτσης, Σαμπάνης, Ντόμας και Γούρμος

*Ο Κώστας Κωνσταντινίδης της Παναχαϊκής βραβεύεται από τη διοίκηση του ΠΑΟ Βάρδας, για την προσφορά του στην ομάδα την περσινή αγωνιστική περίοδο καθώς και για τη γενικότερη παρουσία του στο ποδόσφαιρο.

*Στο πλευρό της Παναχαϊκής και πάλι ο κόσμος της. Έρχονται ακόμα τα κλαμπ.