#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Κολύμβηση: Δεν τα κατάφερε η Βουρνά

Στα 100 μέτρα πεταλούδα στη Ρώμη

Τέλος στο όνειρο της Ολυμπιάδας για την Κρίστελ Βουρνά, η οποία δεν κατάφερε στο Σέτε Κόλι να πιάσει το όριο. Ωστόσο είχαμε πολύ καλές επιδόσεις και πλασαρίσματα στο μίτινγκ της  Ρώμης.

Οι Έλληνες πρωταθλητές είχαν συμμετοχή σε 3 μεγάλους τελικούς και σε δύο δεύτερους τελικούς (Final B).

Την καλύτερη θέση όλων κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ. Ύπτιο με επίδοση 54.35, ενώ πρώτος ήταν ο Νίκολο Μπονάτσι από την Ιταλία.

Στο βάθρο ανέβηκε και ο Στέφανος Δημητριάδης στα 200μ. Πεταλούδα. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού ήταν 3ος με 1:57.58 στο μεγάλο τελικό του αγωνίσματος πίσω από το μεγάλο Ούγγρο Λάζλο Τσεχ που με 1:54.69 πέτυχε ρεκόρ αγώνων, καθώς και από τον επίσης Ούγγρο Μπίζτσο Μπέντσε που τερμάτισε σε χρόνο 1:57.30

Την 4η θέση κατέλαβε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στα 400μ. Μικτής Ατομική Ανδρών με χρόνο 4:21.16. Ο πολύπειρος πρωταθλητής έκανε αρκετά καλή κούρσα, χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει το όριο για το Ρίο (4:16.71).

Ο Αντώνης Φωκαΐδης στα 1500μ. Ελεύθερο τερμάτισε στην 7η θέση με 15:36.46.

Στο δεύτερο τελικό των 100μ. Πεταλούδα των γυναικών η Κρίστελ Βουρνά ήταν δεύτερη με χρόνο 59.60, αρκετά μακριά από το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (58.74), ενώ στον δεύτερο τελικό των 50μ. Πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής τερμάτισε 3ος με χρόνος 28.20.

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Πρόκριση για Κριστέλ Βουρνά