/

Ποδόσφαιρο: Ασταμάτητος στο Βέλγιο ο Νίκος Καρέλης

Έστειλε με χατ-τρικ την Γκενκ στην Ευρώπη

Ασταμάτητος στο Βέλγιο ο Νίκος Καρέλης. Ο Έλληνας επιθετικός έκανε χατ τρικ στον τελικό των πλέι οφ για το Europa League ανάμεσα σε Γκενκ και Σαρλερουά, στέλνοντας την ομάδα του στην Ευρώπη!

Στον τελικό για μία θέση στην Ευρώπη η Σαρλερουά είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι με 2-0 την Γκενκ και κρατούσε την τύχη της στα... πόδια της. Τα πάντα άλλα όμως στον επαναληπτικό και αυτό γιατί ο τερματοφύλακας της Σαρλερουά αποβλήθηκε μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Νίκος Καρέλης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση για τους "μπλε". Το 2-0 ήρθε επτά λεπτά αργότερα, για να μειώσει προσωρινά σε 2-1 η Σαρλερουά με τον Περμπέ. Στην τελευταία επίθεση για τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκενκ πίεσε και έφτασε στο εντυπωσιακό 5-1 με τον Νίκο Καρέλη να πετυχαίνει άλλα δυο τέρματα.

Πλέον ο Έλληνας άσος μετρά 18 συμμετοχές με 10 γκολ στο πρωτάθλημα του Βελγίου. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Σωτήρης Νίνης δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Ποδόσφαιρο: Στην Βελγική Γκενκ ο Νίκος Καρέλης