/

Α1 μπάσκετ: Τα Τρίκαλα πέρασαν από το Λαύριο και κέρδισαν την παραμονή τους

Α1 μπάσκετ: Τα Τρίκαλα πέρασαν από το Λα...

Οι Θεσσαλοί επιβλήθηκαν με 80-75 και εξασφάλισαν και μαθηματικά της θέση τους στην Α1

Το Λαύριο έκανε το come back, αλλά τα Τρίκαλα πήρα την νίκη που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη στο "ματς της χρονιάς" απέναντι στο Λαύριο (80-75) και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ για μία ακόμη αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε από νωρίς το προβάδισμα και χάρη στη δράση των Τζάστιν Ρόμπινσον (20 πόντοι με 7/10 σουτ) και Μπράντον Μπράουν (28 πόντοι με 12/20 σουτ συν 9 ριμπάουντ) έμεινε "όρθια" στην αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, για να πάρει τη νίκη και μαζί την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 32-44, 56-57, 75-80.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κέσελ 1 (0/8 σουτ), Σακελλαρίου 2, Νίξον 12, Κακλαμανάκης 4, Μπάρλος 18 (2), Γιανγκ 4, Κρουμπάλι 14 (10 ριμπ.), Τσίρος 1, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Μπιρούτα, Μπολντς 15 (4).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Σόκο 13 (1), Τσιάρας 5 (1), Βίλαλμσον 5 (1), Ρόμπινσον 20 (3), Μπράουν 28 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Καντούγκαν 2, Καραθανάσης 3, Τζόουνς 2, Βαρυτιμιάδης 2.

Α1 μπάσκετ: Οριστικά τρίτος ο Άρης-Πέρασε και από το Ρέθυμνο