/

Mπάσκετ: Έχασε στο Ηράκλειο ο Έσπερος ΑΟΠΑ

Από την ομώνημη ομάδα με 87-78

Με 87-78 ηττήθηκε ο Έσπερος ΑΟΠΑ στο Ηράκλειο από την ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του β’ γύρου της Β’ Εθνικής.

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ παρότι βρέθηκε πίσω με 13-5 και 36-23 με επί μέρους 22-10 στην γ’ περίοδο προσπέρασε 57-55 στο 27' και λίγο αργότερα 61-60.

Στο 32.00 το Ηράκλειο ήταν μπροστά 68-65 και στο 34.00 76-65 με τον Έσπερο ΑΟΠΑ να έχει αρκετά παράπονα από την αντιμετώπιση που έτυχε από τους διαιτητές και τον Ανδρέα Κεσαπίδη να τονίζει: «Ήταν ένα παιχνίδι με πολλά περίεργα σφυρίγματα. Οι διαιτητές έπαιξαν αναμφίβολα έδρα. Εδωσαν πολλές βολές στους γηπεδούχους και πολλά φάουλ εις βάρος μας. Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, όμως στο 27΄ μειώσαμε σε 59-57, ενώ ένα λεπτό αργότερα προσπεράσαμε και με 61-60.

Δυστυχώς, δεν μας άφησαν να κάνουμε κάτι καλύτερο στην συνέχεια. Κυνηγούσαμε συνεχώς τον αντίπαλό μας μέχρι το τέλος του αγώνα. Δυστυχώς χάσαμε, όμως ό,τι έγινε, έγινε και πλέον δεν μπορεί να αλλάξει. Είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε μπροστά και να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας».

Διαιτητές: Στρέμπας, Πολυχρόνης.

Τα 10λεπτα: 23-17, 45-35 (ημίχ.), 66-61, 87-78.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Παπαδάκης 5 (1), Αγαπιάδης, Φραγκιαδάκης, Αυγενικός 6, Σπυριδάκης 3 (1), Καραδολάμης 11, Κουπίδης 9 (1), Μαραγκάκης 4, Κίτσος 2, Λιανός 30, Κυρίτσης 1, Πάλλης 16.

ΕΣΠΕΡΟΣ AOΠΑ (Α. Κεσαπίδης): Φραντζής 8 (2), Στυλίδας, Μαγιντόμπε 8, Κελεσίδης 11 (1), Τρυφωνόπουλος, Αγγελόπουλος 11, Καραβανάς 4, Γκόβας 19, Ψαρόπουλος 15 (1), Μακρής 2.

Μπάσκετ: Νέα ήττα για τα κορίτσια του Έσπερου ΑΟΠΑ