#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Κέιτ Μίντλετον

/

Mπάσκετ: Ήττα στις λεπτομέρειες για Έσπερο ΑΟΠΑ

Mπάσκετ: Ήττα στις λεπτομέρειες  για Έσπερο ΑΟΠΑ

Με 66-64 από τη Νίκη Αμαρουσίου

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ ηττήθηκε με 66-64 από τη Νίκη Αμαρουσίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Μια ήττα που ήλθε στις λεπτομέρειες με το β’ 10λεπτο να κοστίζει αρκετά, καθώς σε αυτό το διάστημα ο Έσπερος ΑΟΠΑ σκόραρε 5 πόντους και δέχτηκε 14. Έτσι ενώ στο 10.00 ήταν μπροστά 22-18, βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο 32-27 και από εκείνο το σημείο για μεγάλο διάστημα αναγκάστηκε να κυνηγά το σκορ.

Στα 2,4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και με τους γηπεδούχους να προηγούνται 66-63 ο Θεοδόσης Γκόβας κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη βολή μειώνοντας σε 66-64 που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο πλεϊμέικερ του Έσπερου ΑΟΠΑ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή για να διεκδικηθεί το ριμπάουντ για την ισοφάριση. Όμως οι γηπεδούχοι κέρδισαν την μπάλα και κράτησαν τη νίκη.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος και Βαλούρδος

Τα 10λεπτα: 10 18-22, 32-27, 45-45, 66-64

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κολέτσης): Οικονομόπουλος 11 (1), Θωμόπουλος, Παβλίσεβιτς 3, Κοντογιάννης 18 (1), Κυπριτζόγλου 16 (2), Ατζαμόγλου 5 (1), Σταθόπουλος 4, Σατλουριδης, Τσεκένης 2, Μούζος 7.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ: Κατσαϊτης, Τρυφωνόπουλος 4, Στυλίδης 6, Μαγεντόμπε 4, Ροκανάς, Καραβανάς 12, Φραντζής 7 (1), Μακρής 7 (1), Κελεσίδης 2, Γκόβας 7 (2), Ψαρόπουλος 13 (1), Αγγελόπουλος 2.

Κεσαπίδης: "H φιλοσοφία Έσπερου ΑΟΠΑ είναι να στηρίζει και να στηρίζεται σε νέα παιδιά"