/

Bόλεϊ: Η Παναχαϊκή έχασε με 3-0 σετ από τον ισχυρό Ολυμπιακό

Bόλεϊ: Η Παναχαϊκή έχασε με 3-0 σετ από ...

Για το πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ

Αναμενόμενη ήταν η σημερινή ήττα της Παναχαϊκής από τον πανίσχυρο και πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ. Η ομάδα του Παναγιώτη Παπαδόπουλου ξεκίνησε νωθρά το πρώτο σετ το οποίο έχασε με 25-8, ενώ στη συνέχεια ανέβασε στροφές και προσπάθησε για κάτι καλύτερο στο δεύτερο.

Ωστόσο δεν τα κατάφερε και το έχασε με 25-18. Πιο ανταγωνιστικό, ήταν το τρίτο σετ, στο οποίο η Παναχαϊκή κατάφερε κατά διαστήματα να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της, χάνοντας όμως και αυτό το σετ με 25-21.

Η Παναχαϊκή είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη και αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης. Ο σημερινός αγώνας ήταν ο τελευταίος του Παναγιώτη Παπαδόπουλου στον πάγκο των ροσονέρι.

Για πρώτη φορά εφέτος δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Ρουμελιώτης που λόγω σοβαρού προσωπικού προβλήματος έμεινε στην Πάτρα, ενώ απουσίασε λόγω λουμπάγκου και ο Κωστόπουλος. Βοήθησε την ομάδα ο Κοτσιλιάνος ως διαγώνιος και οι Ντόνης, Σαλαβασίδης ακραίοι. Πασαδόρος έπαιξε ο Χριστιάς.

Με πολλές αλλαγές αγωνίστηκε και ο Ολυμπιακός καθώς βασικοί ξεκίνησαν Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης.

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στο 1ο σετ. Το 6-4 έγινε 10-4 με σερί 4-0 και το 15-7 έγινε 19-7 με νέο σερί 4-0 από τα σερβίς του Ανδρεάδη. Στο 19-8 ήταν η σειρά του Ράουβερντινκ από τα 9μ. να κάνει σερί 6-0 για το 25-08.

Η Παναχαϊκή προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ από την αρχή του 2ου σετ, ενώ λίγο πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου μάλιστα η Παναχαϊκή με τον Ντόντη και τον Χριστιά προηγήθηκε 15-13.

Με πέρασμα του Στιβαχτή και επίθεση του Ζουπάνι έγινε το 15-15 και το ερυθρόλευκο σερί συνεχίστηκε μέχρι το 18-15 καθώς ο Ανδρεάδης με το σερβίς του χάλασε πάλι την υποδοχή των πατρινών. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος διατητήθηκε το +3 και ο Ανδρεάδης τελείωσε τον αγώνα.

Τα σετ: 25-8, 25-18, 25-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 7 (5/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 54% άριστες), Ζουπάνι 22 (20/28 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Μπέμε 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (5/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 5 (4/6 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 50% άριστες) / Δαρίδης (λ, 44% υπ. - 44% άριστες), Στεφάνου (λ), Ρουμελιωτάκης 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 40% άριστες), Τσέλιος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Χριστιάς 1 (1/1 επ.), Ντόντης 4 (4/13 επ., 44% υπ. - 25% άριστες), Σαλαβασίδης 7 (7/18 επ., 40% υπ. - 32% άριστες), Κοτσιλιάνος 4 (4/19 επ.), Νιέβες 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Οράμας 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 50% υπ. - 10% άριστες), Παπαδόπουλος.