/

Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή - Επικράτησε με 2-1 του Εργοτέλη στην Αγυιά και έκανε το 3 στα 3

Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή - Επικράτη...
Μάτσας Ηλίας

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-1 του Εργοτέλη στην Αγυιά για την 3η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ. Οι «κοκκινόμαυροι» έκαναν το τρία στα τρία και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Στον πιο περίεργο και δύσκολο, όπως εξελίχθηκε, αγώνα της μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα η Παναχαϊκή είχε τα ψυχικά αποθέματα και με κατάθεση της ποιότητάς της στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε μια μεγάλη νίκη που την διατήρησε στα υψηλά στρώματα, έχοντας το απόλυτο μέχρι τώρα.

Οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν στα 10 δευτερόλεπτα με πολύ όμορφο γκολ του Στεργίδη, αλλά στη συνέχεια έδειξαν να επηρεάζονται από το γρήγορο προβάδισμα, και «χαλάρωσαν», δίνοντας την δυνατότητα στον Εργοτέλη να πάρει τα ηνία του αγώνα και να απειλεί συνεχώς, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.

Οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 25ο λεπτό, ενώ θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και άλλα τέρματα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-1.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με την Παναχαϊκή όμως να έχει πολύ καλύτερο πρόσωπο.

Οι «κοκκινόμαυροι» πίεσαν ψηλά από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι το 94’ και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, που τους έδωσε και τη νίκη στο 78’ με γκολ του Μωραΐτη.

Νωρίτερα ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε δύο γκολ της Παναχαϊκής ως οφσάιντ, με τους «κοκκινόμαυρους να διαμαρτύρονται έντονα, ειδικά για την δεύτερη περίπτωση.

Η Παναχαϊκή θα μπορούσε στο φινάλε να πετύχει και άλλα τέρματα, αλλά μένει με την ικανοποίηση μιας ακόμα νίκης και του απόλυτου που διατηρεί στο φετινό πρωτάθλημα.

Εξαιρετικό σε θέαμα το σημερινό παιχνίδι, με τον Εργοτέλη να αποδεικνύεται μια πολύ καλή ομάδα, παρά τα περί αντιθέτου λεγόμενα, η οποία έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει βαθμό ή βαθμούς στην Αγυιά.

Την επόμενη Κυριακή η Παναχαϊκή υποδέχεται τον Κισσαμικό-Χανιά και πάλι στην Αγυιά, με στόχο να πάει με το 4 στα 4 στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης».

Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές και την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:53 Τέλος στο παιχνίδι. Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση

16:32 Νέο ακυρωθέν γκολ για την Παναχαϊκή – Βράζει η Αγυιά

Ο Μωραΐτης πλασάρει με τη μία και νικάει τον Λαδά με τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία

16:27 Ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ του Φωτάκη

Ο έμπειρος μέσος πλάσαρε εκπληκτικά τον Λαδά από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, ύστερα από πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Γκίνο

16:26 Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη

Ο Έφορντ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ

16:24 Τρίτη κάρτα για την Παναχαϊκή

Ο Μακρυδημήτρης ανατρέπει τον αντίπαλό του στο όριο της περιοχής και «κιτρινίζεται»

16:19 Πρώτη κίτρινη κάρτα και για τον Εργοτέλη, σε σκληρό μαρκάρισμα του Μπούζα στον Στεργίδη

Ανεκμετάλλευτο πέρασε το φάουλ για την Παναχαϊκή, ο Φουρλάνος από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ

16:15 Καλό σουτ από τον Γκίνο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ

Δυνατά μπαίνει η Παναχαϊκή στο δεύτερ μέρος, πιέζοντας ψηλά και έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας

16:14 Με τον εξαιρετικό ρυθμό του πρώτου μέρους έχει ξεκινήσει και το δεύτερο ημίχρονο

16:09 Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Φουρλάνος περνάει στον Κυνηγόπουλο, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ προσπαθεί να κρεμάσει τον Λαδά, ο οποίος το περίμενε και μπλοκάρει

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη στην επόμενη φάση, με τον Κάιπερς να πλασάρει άσχημα από αριστερά και η μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία

16:08 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή νωρίς-νωρίς στο δεύτερο μέρος

Ο Σπύρος Φουρλάνος περνάει στη θέση του Δημήτρη Αγουρίδη

16:05 Πολύ μεγάλη επέμβαση του Βρονταρά σε τετ-α-τετ του Σταματάκου με το ξεκίνημα της επανάληψης

Σε εκπληκτική μέρα σήμερα ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής, που αφήνει πίσω τις μέτριες εμφανίσεις στο ξεκίνημα της σεζόν

16:04 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος περνάει στη θέση του Κωσταντίνου Αποστολόπουλου

16:00 Ετοιμάζεται ο Κυνηγόπουλος για να γίνει η πρώτη αλλαγή της Παναχαϊκής

Κλείνει το πρώτο ημίχρονο στην Αγυιά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 1-1. Μια αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση στο πρώτο μέρος με τον Εργοτέλη να έχει εξουδετερώσει πλήρως την Παναχαϊκή.

Οι «κοκκινόμαυροι» πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς προηγήθηκαν και με εκπληκτικό γκολ του Στεργίδη μετά από τις πρώτες τρεις πάσες στο παιχνίδι!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Εργοτέλης πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες και έφερε την αναμέτρηση στα ίσα στο 25ο λεπτό.

Στο χειρότερό της παιχνίδι μέχρι τώρα φέτος η Παναχαϊκή δεν μπορεί να απειλήσει, ούτε να κυκλοφορήσει καλά τη μπάλα, με τον Εργοτέλη να έχει κερδίσει τη μάχη του κέντρου.

Οι «κοκκινόμαυροι» δείχνουν να έμειναν στο πολύ γρήγορο γκολ που πέτυχαν.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, στη θεαματικότερη, μέχρι ώρας,  αναμέτρηση στην Αγυιά τη φετινή χρονιά.

15:46 Ημίχρονο στην Αγυιά με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1

15:46 Φοβερό σουτ του Φωτάκη στην κίνηση, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πάει λίγο άουτ

15:33 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Γκίνο

Ο μέσος των «κοκκινόμαυρων» βρέθηκε μόνος του στην περιοχή μετά από πολύ όμορφη πάσα του Φωτάκη, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ.

Ψηλά την σημαία για οφσάιντ, είχε ο επόπτης

15:25 Γκολ για τον Εργοτέλη

Αδράνεια στην άμυνα της Παναχαϊκής, σέντρα του Σταματάκου από αριστερά, και ο μέχρι τώρα μοιραίος για τον Εργοτέλη, Κάιπερς, κάνει το 1-1 προ κενής εστίας

15:24 Όπως ήταν αναμενόμενο έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού το τελευταίο δεκάλεπτο

15:15 Εκπληκτικό παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο στην Αγυιά.

Πολλές φάσεις και πάνω κάτω η μπάλα, με τον Εργοτέλη μετά το αρχικό σοκ να αποδεικνύει πόσο καλή ομάδα είναι

15:10 Νέα απίστευτη ευκαιρία του Εργοτέλη

Ο Κάιπερς βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή από δεξιά αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ

15:09 Τεράστια ευκαιρία και δοκάρι για τον Εργοτέλη

Εντυπωσιακή διπλή απόκρουση του Βρονταρά στον Κάιπερς και στην συνέχεια οριζόντιο δοκάρι από τον Μπουρσελή σε κενή εστία

15:08 Μπαίνει ακόμα κόσμος στο γήπεδο με την προσέλευση να έχει ξεπεράσει τις 3.000 φιλάθλους

15:02 Απαντάει με μεγάλη ευκαιρία ο Εργοτέλης

Ο Έφορντ πλασάρει πάνω από τον Βρονταρά, από αριστερά, αλλά ο Μακρυδημήτρης προλαβαίνει και στέλνει τη μπάλα κόρνερ

15:01 Στον τραυματία Μπιτσάκο αφιέρωσαν το γκολ οι παίχτες της Παναχαϊκής

15:00 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στα 10 δευτερόλεπτα

Εκπληκτικό πλασέ του Στεργίδη που νικάει τον Λαδά, δύο πάσες μετά τη σέντρα

15:00 Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή στη σέντρα

14:56 Πάνω από 2.000 φίλαθλοι στην Αγυιά, 5 λεπτά πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, ενώ αρκετός κόσμος βρίσκεται απ’ εξω και περιμένει να μπει.

14:44 Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, για τις τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

14:37 Την αναμέτρηση θα διαιτητεύσει ο Σπύρος Σελίμος του συνδέσμου Λακωνίας, με βοηθούς τους Σταματάκο (Λακωνίας) και Αρμακόλα (Κυκλάδων).

Στους πάγκους των δύο ομάδων κάθονται οι:

Παναχαϊκή: Χαλκιάς, Αργυρόπουλος, Λουμπαρδέας, Γκέσιος, Κυνηγόπουλος, Μασούρας, Φουρλάνος.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Εντιαγιέ, Λυδάκης, Ιατρούδης, Αγγελόπουλος, Πατάς.

14:35 Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βροντράς, Πολίμος, Αγουρίδης, Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μωραΐτης.

Εργοτέλης (Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Βογιατζής, Μπούζας, Μπουτσάκης, Κάιπερς, Σταματάκος, Έφορντ.

14:30 Όμορφος ποδοσφαιρικός καιρός στην Αγυιά με τον κόσμο να έρχεται στο γήπεδο, έστω και την τελευταία στιγμή.

Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα της Παναχαϊκής στο πρωτάθλημα, αναμένεται αρκετός κόσμος στην Αγυιά σήμερα.

Μοναδικό σκοπό το 3 στα 3 η Παναχαϊκή υποδέχεται τον Εργοτέλη στην Αγυιά. Μετά το μεγάλο διπλό στην Καλλιθέα, οι «κοκκινόμαυροι» θέλουν να διατηρήσουν το απόλυτο της έδρας τους για την 3η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ.

Οι Κρητικοί έρχονται στην Πάτρα με 2 ισοπαλίες και η σημερινή αναμέτρηση αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης και τα παρελκόμενα από την Αγυιά στο thebest.gr

Η Παναχαϊκή υποδέχεται (15:00) τον Εργοτέλη στην Αγυιά για το τρία στα τρία