/

Μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής με 2-0 επί των Τρικάλων στην Αγυιά, για την πρεμιέρα της Φούτμπολ Λιγκ

Μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής με 2-0 επί τω...
Μάτσας Ηλίας

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Παναχαϊκή στην επιστροφή της στις επαγγελματικές κατηγορίες. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 των Τρικάλων στην Αγυιά.

Η Παναχαϊκή παρατάχτηκε απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας και απέδειξε ότι φέτος θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλοί μπήκαν δυνατότερα στο παιχνίδι αλλά μετά το 20λεπτο, υπήρχε μόνο η Παναχαϊκή στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «κοκκινόμαυροι» έχασαν κάποιες ευκαιρίες, κυρίως από στημένα, στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος μπήκαν αποφασισμένοι και χωρίς να κινδυνέψουν σε κανένα σημείο, πέτυχαν δύο γκολ και πήραν μια μεγάλη νίκη.

Στο 59ο λεπτό ο Πολίμος σέντραρε από δεξιά και ο Βρέτζος που μπήκε στην πορεία της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Παναχαϊκή από εκείνο το σημείο διαχειρίστηκε ιδανικά το παιχνίδι και με τις αλλαγές του Οφρυδόπουλου, απορρόφησε χωρίς προβλήματα της πίεση των Τρικάλων.

Όσο περνούσε η ώρα η Παναχαϊκή έβγαινε πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές, στο 92ο λεπτό, ο Στεργίδης έκανε το 2-0 και κλείδωσε το τρίποντο για τους «κοκκινόμαυρους».

Στους διακριθέντες για την Παναχαϊκή ήταν ο σκόρερ Στεργίδης, ο Γκίνο και ο Μουστακόπουλος που «όργωσαν» το κέντρο αλλά και ο εξαιρετικά σταθερός, Μπιτσάκος.

Πολύ καλή διαχείριση της αναμέτρησης από τον προπονητή των «κοκκινόμαυρων», Σωκράτη Οφρυδόπουλο που κέρδισε στη σκακιέρα της τακτικής.

Η Παναχαϊκή την επόμενη αγωνιστική πάει στην Καλλιθέα για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, την Κυριακή 5 Νοεμβρίου.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:52 Τέλος στο παιχνίδι. Μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής με 2-0 επί των Τρικάλων

16:49 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή

Ο Στεργίδης με ατομική ενέργεια και σουτ από δεξιά της περιοχής, νικάει τον Αποστολίδη και κάνει το 2-0

16:48 Καλή φάση για την Παναχαϊκή

Ο Στεργίδης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα πήγε ψηλά άουτ

16:32 Πρώτη κίτρινη κάρτα για την Παναχαϊκή

Ο Στεργίδης πέφτει στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, ο διαιτητής θεωρεί πως κάνει θέατρο και τον τιμωρεί

Αυστηρή η απόφαση, αμφισβητούμενη η φάση

16:29 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Λουμπαρδέας αποχωρεί λόγω τραυματισμού και τη θέση του μπαίνει ο Σωτηράκος

16:26 Δεύτερη αλλαγή για τα Τρίκαλα

Ο Μπουντόπουλος στη θέση του Ανδρεόπουλου

16:23 Ο Στεργίδης κατέβασε όμορφα τη μπάλα και έστρωσε στον Ελευθεριάδη που σούταρε με δύναμη, λίγο άουτ

16:17 Κάρτα για τα Τρίκαλα στο Γιόκιτς

Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, ο Καπός περάνει στη θέση του πρώην «κοκκινόμαυρου», Ντίνα

16:15 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 59’

Ο Πολίμος έκανε την σέντρα σουτ και ο Βέρτζος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

16:12 Καλό σουτ του Γκίνο, η μπάλα πάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Αποστολίδη

16:09 Πολύ καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή, η πρώτη στο δεύτερο μέρος

Δυνατό σουτ του Μουστακόπουλου από το ύψος της περιοχής, διώχνει ο Αποστολίδης και στη συνέχεια ο διαιτητής δίνει οφσάιντ στη συνέχεια της φάσης

16:06 Δεύτερη κάρτα για τα Τρίκαλα σε σκληρό μαρκάρισμα του Ανδρεόπουλου στο Στεργίδη

16:02 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την Παναχαϊκή να έχει την πρώτη επίθεση

Χωρίς αλλαγές για τις 2 ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Παναχαϊκή και Τρίκαλα είναι ισόπαλοι στο ημίχρονο, με τους «κοκκινόμαυρους» να έχουν την μερίδα του λέοντος στο πρώτο μέρος.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο η Παναχαϊκή έκλεισε τα Τρίκαλα στα καρέ τους και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Οι Θεσσαλοί δεν μπορούσαν να κρατήσουν την κατοχή και η Παναχαϊκή στο μισάωρο κέρδισε 5 συνεχόμενα κόρνερ, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους Μωραΐτη και Λουμπαρδέα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους μέχρι στιγμής ο Μπιτσάκος, που ανταποκρίνεται στο νέο ρόλο του σήμερα, αυτό του δεξιού μπακ.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο μέρος, με την Παναχαϊκή να προσπαθεί να ξεκινήσει με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις της για τη Φούτμπολ Λιγκ.

15:47 Λήξη ημιχρόνου στην Αγυιά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες χωρίς τέρματα

15:46 Έχουν ισορροπήσει τα Τρίκαλα που έχουν κατεβάσει τον ρυθμό του παιχνιδιού

Ένα το λεπτό τον καθυστερήσεων

15:35 Ο Κοτσώνης των Τρικάλων πήρε κίτρινη κάρτα για χτύπημα στον Μπιτσάκο πριν από εκτέλεση φάουλ

15:31 Νέα τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή, από το τρίτο συνεχόμενο κόρνερ ο Λουμπαρδέας πιάνει την κεφαλιά και ο Αποστολίδης πραγματοποιεί πολύ μεγάλη απόκρουση

Στα πέντε συνεχόμενα κόρνερ έχει φτάσει η Παναχαϊκή

15:30 Καλό σουτ του Γκίνο που κινείται κυρίως από αριστερά, ο Αποστολίδης διώχνει ασταθώς σε κόρνερ

Νέο κόρνερ στη συνέχεια της φάσης, με τον Μωραΐτη να μην προλαβαίνει να σκοράρει

15:28 Η Παναχαϊκή έχει ανεβάσει ρυθμούς και έχει κλείσει τα Τρίκαλα στα καρέ τους

15:27 Η μπάλα κυκλοφορεί για πολύ ώρα έξω από την περιοχή των Τρικάλων και καταλήγει στον Φωτάκη που σουτάρει άουτ

15:24 Νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Φωτάκης έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπιτσάκου αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

15:21 Φάση διαρκείας στα καρέ των Τρικάλων

Σουτ του Μωραΐτη στα σώματα από καλή θέση

15:20 Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι μέχρι ώρας με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή

15:16 Καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Σέντρα του Γκίνο από αριστερά, ο Στεργίδης πιάνει αδύναμη κεφαλιά και ο Αποστολίδης μπλοκάρει εύκολα

15:11 Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα

Ο Πάνος έπιασε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, εντελώς αφύλαχτος αλλά ο Βρονταράς μπλόκαρε σταθερά

Περίπου 1500 φίλαθλοι αυτή τη στιγμή στην Αγυιά, με τον κόσμο να έρχεται ακόμα

15:07 Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι

Ο Ελευθεριάδης σούταρε από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

15:03 Ενός λεπτόυ σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης για το θάνατο του πρώην προέδρου των Τρικάλων, Σπύρου Μπονώτη

Περίπου 20 φίλοι των Τρικάλων κάθονται στην εξέδρα των φιλοξενούμενων

15:02 Ξεκίνημα της αναμέτρησης στην Αγυιά με τους Θεσσαλούς να είναι στη σέντρα

14:47 Την αναμέτρηση θα διαιτητεύσει ο Μπαλατσούκας συνδέσμου Θεσπρωτίας, με βοηθούς τους Καλαμπόκηκαι Κόλλια.

14:46 Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Στεργίδης, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μπιτσάκος, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος, Μακκδρυδημήτρης, Μωραΐτης

Τρίκαλα (Αντωνίου): Αποστολίδης, Βέρτζος, Κοτσώνης, Πάνος, Γκόλιας, Τόμιτς, Γιόκιτς, Ανδρεόπουλος, Μίλιεβιτς, Ντίνας, Τσίπρας

14:45 Όμορφος ποδοσφαιρικός καιρός στην Αγυιά με τον κόσμο να έρχεται συνεχώς στο γήπεδο.

Την πρεμιέρα της για τη φετινή χρονιά κάνει η Παναχαϊκή στην Αγυιά. Οι «κοκκινόμαυροι» υποδέχονται τα Τρίκαλα για την 1η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ.

Με το δεξί θέλει να επιστρέψει η Παναχαϊκή στις επαγγελματικές κατηγορίες μετά από απουσία ενός έτους.

Το thebest.gr βρίσκεται στην Αγυιά για να σας μεταφέρει την εξέλιξη και τα παραλειπόμενα της αναμέτρησης

Φούτμπολ Λιγκ: Έφτασε η ώρα της Παναχαϊκής - Πρεμιέρα (15:00) με τα Τρίκαλα στην Αγυιά