/

Μπάσκετ: Στην Α1 ο Φάρος Κερατσινίου

Η ομάδα της Αττικής επικράτησε με 86-75 του Ηρακλή

Στην Α1 ανέβηκε ο Φάρος Κερατσινίου. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον αμείωτο έως το τελευταίο λεπτό ο Φάρος πήρε τη νίκη επί του Ηρακλή με σκορ 86-75 και ταυτόχρονα την άνοδο στην Α1 κατηγορία.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ο Φάρος ήταν πίσω στο σκορ όμως αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 26-24. Το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 32-30.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν το…έβαζαν κάτω ισοφαρίζοντας αρχικά σε 35-35. Με τρίποντο του Κακαρούδη ο Φάρος πέρασε μπροστά στο 13’30’’. Και λίγο αργότερα στο 16’00 προηγηθήκε με οκτώ (45-37).

Με ένα σερί 8-0 ο Ηρακλής έφερε το ματς και πάλι στα ίσια(45-45) 1’22 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά το Φάρο με έναν πόντο(50-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κερατσινίου ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ χωρίς να παίρνει κάποια διαφορά ασφαλείας. Έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε τον Φάρο να προηγείται με τρεις πόντους(67-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φάρος ήταν συνεχώς μπροστά χωρίς οι φιλοξενούμενοι να τα παρατάνε σε κανένα σημείο. Οι παίκτες της ομάδας του Κερατσινίου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 32-30, 50-49, 67-64, 86-75

Φάρος Κερατσινίου(Συμεωνίδης): Σκορδίλης 17 (11 ριμπ), Βασιλόπουλος 9(1), Καράμπουλας 5(1), Μπατής 3(1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 11(2), Κακαρούδης 10(3), Δημάκος 26(5), Κατούφας 5(1).

Ηρακλής(Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 13(1), Γιαννακίδης, Ονάσογλου 4, Δέσπος, Χρυσόπουλος 6(2), Γκαγκαλούδης 16(3), Ρουτκάουσκας 22, Χείλαρης 7(2), Καλαϊτζίδης 7(1).

Mπάσκετ: Δύσκολες ώρες για Φάρο - Σε αναμονή ο Προμηθέας