/

Α1 μπάσκετ:Ανατροπή και τέταρτη θέση για τον Άρη

Οι "κίτρινοι" επικράτησαν με 81-77 της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο

Με ανατροπή στα τελευταία 15’ ο Άρης νίκησε στο Αλεξάνδρειο την ΑΕΚ (81-77). Με αυτήν την νίκη τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League ύστερα από την ήττα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο στα πρώτα 25’ της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 47-37 στο πρώτο ημίχρονο και με 53-43 πέντε λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης, ωστόσο, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Ουίλ Κάμινγκς, που σκόραρε 19 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Καθοριστικό, επίσης, ήταν το επιθετικό ριμπάουντ του Βλάντο Γιάνκοβιτς, 21’’ πριν την λήξη του ματς με το σκορ 78-77 και μετά από δύο άστοχες βολές του Μιχάλη Τσαϊρέλη.

Ο Γιάνκοβιτς ευστόχησε στις δύο βολές (80-77) που εκτέλεσε αμέσως μετά, ο Ντόνι ΜακΓκραθ αστόχησε σε τρίποντο και με μια βολή με 4’’ να απομένουν για την λήξη ο Κάμινγκς «σφράγισε» τη νίκη του Άρη (81-77).

Τα δεκάλεπτα: 15-24. 37-47, 54-57, 81-77.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12 (1) , Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 24 (2), Ζάρας 12 (1), Μούρτος 9, Σίμτσακ 4, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 10, ΜακΓκράθ 17 (5), Ελονού 5, Σάκοτα 15 (2), Βασιλειάδης, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 8 (1) , Νιούλεϊ 8 (2), Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 2

Α1 μπάσκετ: Φινάλε με άνετη νίκη ο Ολυμπιακός-Εξασφάλισε την πρώτη θέση