#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Ευρωεκλογές 2024

/

Α1 βόλεϊ: Πολύ μεγάλη νίκη της Παναχαϊκής στο Βραχάτι απέναντι στον Παμβοχαϊκό

Α1 βόλεϊ: Πολύ μεγάλη νίκη της Παναχαϊκή...

Οι «κοκκινόμαυροι επικράτησαν στο Πελοποννησιακό ντέρμπι με 3-0 σετ σε 91 λεπτά!

Πολύ μεγάλο διπλό για την Παναχαϊκή στο Βραχάτι. Οι «κοκκινόμαυροι επικράτησαν με 3-0 σετ στο Πελοποννησιακό ντέρμπι απέναντι στον 4ο Παμβοχαϊκό!

Η Παναχαϊκή που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 12 αγωνιστικές, απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας των πλέι άουτ και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή νίκησε τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι με 3-0 σετ και πήρε βαθιά ανάσα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Είναι η πρώτη νίκη της πατρινής ομάδας μετά τις 5 Δεκεμβρίου, η τέταρτη συνολικά στο πρωτάθλημα και η δεύτερη εκτός έδρας που την φέρνει στους 13 βαθμούς.

Η Παναχαϊκή εδραίωσε τη νίκη της από το 1ο σετ όπου κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-20. Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή είχε συνέχεια το προβάδισμα καθώς με το σερβίς της άνοιξε δρόμους στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού.

Καθοριστικό ήταν και το 3ο σετ όπου και πάλι η Παναχαϊκή κατάφερε να κάνει ανατροπή από 21-17 και με τους Μαυραγάνη, Κωστόπουλο και Ρεκ να κερδίζουν καθοριστικούς πόντους πήρε την πολύτιμη νίκη.

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού πρήλθαν από 5 άσσος, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 23-25, 20-25, 26-28 σε 91'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ, Γκράχαμ 10 (5/9 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πετι 18 (14/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ 32% άριστες), Πελεκούδας 7 (4/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζελάτι 7 (6/19 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 9 (9/17 επ, 41% υπ -28% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ -35% άριστες), Λολίτσας (λ), Αγγελόπουλος, Σκαρλατίδης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 45% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν 24 (22/36 επ, 2 άσσοι), Μαυραγάνης 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Κωστόπουλος 9 (7/12 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 41% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ (λ, 31% υπ - 15% άριστες), Ιτάλο, Ντονάς, Καραμπερης.