/

Παναχαϊκή: Πέρασε από την Μεγαλόπολη με τον αέρα της πρωταθλήτριας

Παναχαϊκή: Πέρασε από την Μεγαλόπολη με ...

Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 της τοπικής Δόξας

Η Παναχαϊκή επέστρεψε στα διπλά με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο στην Μεγαλόπολη. Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 της τοπικής Δόξας και παρέμειναν πρώτο φαβορί για το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Φούτμπολ Λιγκ.

Η Παναχαϊκή μπήκε μουδιασμένα στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή στα πρώτα λεπτά αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι στον αντίποδα ήταν επικίνδυνοι σε κάθε αντεπίθεσή τους.

Η Δόξα έχασε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 15ο λεπτό με τον Βρονταρά να σώζει την Παναχαϊκή σε τετ α τετ του Πρίκα.

Οι «κοκκινόμαυροι» ανέβασαν στροφές χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Η Παναχαϊκή ευτύχησε να προηγηθεί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τον Σπανό.

Ο Μπουρλάκης με ωραία ενέργεια έκανε την σέντρα και ο Σπανός με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή, πετυχαίνοντας γκολ σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην βασική εντεκάδα των «κοκκινόμαυρων».

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα, με την Παναχαϊκή να έχει «φτερά» στα πόδια από το γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κοκκινόμαυροι» έκλεισαν την Δόξα στο μισό γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Λυμπέρη Στεργίδη, «σφυροκοπούσαν» τους γηπεδούχους, δημιουργώντας φάση σχεδόν σε κάθε φορά που επισκέπτονταν τα καρέ τους.

Ο Φωτάκης με τον Γκίνο έφτιαχναν το παιχνίδι από πίσω, ο Ελευθεριάδης αεικίνητος και πάλι και ο Στεργίδης σταματιόταν μόνο με φάουλ.  Εντυπωσιακοί οι «κοκκινόμαυροι», θύμισαν την ομάδα που έκλεισε εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Η Παναχαϊκή πέτυχε ένα γκολ με τον Στεργίδη στο 75ο λεπτό ενώ θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον άλλα δύο, αν οι επιθετικοί της ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια.

Ιδιαίτερα ο σκόρερ του δεύτερου γκολ, Στεργίδης, ο οποίος σε μία περίπτωση πέρασε τον τερματοφύλακα της Μεγαλόπολης και πλάσαρε προ κενής εστίας, άστοχα και στην άλλη καθυστέρησε χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να τον προλάβει η άμυνα της Δόξας.

Η Παναχαϊκή με αυτήν την νίκη διατηρήθηκε στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από τον δεύτερο ΠΑΟ Βάρδας στους 8 βαθμούς, και από την Ερμιονίδα πλέον στους 12.

Γκολ: Σπανός 45’, Στεργίδης 75’

Δόξα Μεγαλόπολης (Κατσούλας): Χρήστου, Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Καλεμάνης, Αντώνακας, Πρίκας, Κατσαρός (69’ Ασημακόπουλος Θ.), Παναγιωτίδης (78’ Πέπα), Ν.Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος (31’ Ασημακόπουλος Κ.)

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Τσαφταρίδης, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Γκίνο, Φωτάκης, Στεργίδης (89’ Μαστραντωνάκης), Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης (85’ Μπιτσάκος), Σπανός (73’ Σιαλμάς)

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στην Μεγαλόπολη:

16:50 Λήξη στην αναμέτρηση μετά από 3 λεπτά καθυστερήσεων.

Η Παναχαϊκή πέτυχε μεγάλη νίκη, πετυχαίνοντας το πρώτο της διπλό για το 2017.

Στην κερκίδα των οργανωμένων της Παναχαϊκής πάνε οι ποδοσφαιριστές.

Θήβα-Ερμιονίδα 1-1

16:46 Κλείνει της αλλαγές της η Παναχαϊκή στο 88’.

Ο Μαστραντωνάκης περνάει στην θέση του δεύτερου σκόρερ, Στεργίδη.

16:42 Άνετα διατηρεί το προβάδισμά της η Παναχαϊκή καθώς μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν κατεβάσει ρυθμούς μετά το εντυπωσιακό πρώτο μισάωρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Μπιτσάκος πέρασε στην θέση του Μπουρλάκη.

16:34 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή για το 0-3.

Ο Στεργίδης βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Χρήστου, προσπάθησε να τον περάσει, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχος τον πρόλαβε και κράτησε το 0-2.

16:31 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 75’.

Ο Στεργίδης μετά από πάσα του Σιαλμά, κάνει το 0-2 για την Παναχαϊκή.

16:29 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή στο 73ο λεπτό.

Ο Δημήτρης Σιαλμάς στην θέση του σκόρερ, Γιάννη Σπανού.

16:24 Η Παναχαϊκή είναι πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και έχει κλείσει τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο.

Οι «κοκκινόμαυροι» απειλούν συνεχώς την Δόξα Μεγαλόπολης με κινητήριους μοχλούς τους Στεργίδη, Φωτάκη και Γκίνο. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Παναχαϊκής είναι ο Γιάννης Σπανός.

16:20 Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Σπανό στο 64ο λεπτό.

Ως μην γενόμενη η φάση μετά το οφσάιντ που έδωσε ο διαιτητής στον επιθετικό της Παναχαϊκής.

*Η Θήβα έχει κάνει το 1-1 στην αναμέτρηση με την Ερμιονίδα. Η Αχαϊκή έχει μείνει με 10 παίχτες αλλά διατηρεί το υπέρ της 1-0.

Τα αποτελέσματα του 3ου ομίλου στο 60ο λεπτό:

Φωστήρας-Χαλκίδα 0-0

16:18 Κεφαλιά του Σπανού μετά το κόρνερ, ο Χρήστου διώχνει με υπερένταση σε νέο κόρνερ.

Η Παναχαϊκή πιέζει για ένα δεύτερο γκολ που θα της δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα για την νίκη.

16:17 Φάουλ με τον Φωτάκη, η μπάλα κάπου κοντράρει, και καταλήγει κόρνερ.

16:16 Εξαιρετικά δραστήριος ο Στεργίδης στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο έμπειρος χαφ της Παναχαϊκής κάνει ότι θέλει τους αμυντικούς των γηπεδούχων από την δεξιά πλευρά.

16:12 Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πρίκα της Μεγαλόπολης.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων μπήκε στην περιοχή της Παναχαϊκής, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Βρονταρά.

16:11 Απίθανη χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Στεργίδη.

Ο ακραίος χαφ των «κοκκινόμυαρων» πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή αλλά το παράλληλο γύρισμά του δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί κανένας επιθετικός της Παναχαϊκής.

16:10 Ωραίο σουτ του Φωτάκη για την Παναχαϊκή.

Ο Χρήστου πήγε να αιφνιδιάσει τον Χρήστου από μακριά στο 54', με τον κίπερ των γηπεδούχων να μπλοκάρει

16:08 Με φόρα από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έχει μπει η Παναχαϊκή στην αναμέτρηση. Προσπαθούν να ανταπεξέλθουν οι γηπεδούχοι στην πίεση των «κοκκινόμαυρων» και να φανούν απειλητικοί στην αντεπίθεση.

16:04 Ακυρώθηκε γκολ για την Παναχαϊκή με τον Ελευθεριάδη.

Ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ για τους γηπεδούχους.

16:02 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Μεγαλόπολη, χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

15:50 Η Παναχαϊκή είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά η Δόξα είχε τις σημαντικές ευκαιρίες.

Σε ένα παιχνίδι κάτω από δύσκολες συνθήκες, οι «κοκκκινόμαυροι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο κρισιμότερο σημείο, ένα λεπτό πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Το γκολ αυτό αναμένεται να δώσει «φτερά» στην Παναχαϊκή για την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο 2017.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 3ου ομίλου στο ημίχρονο:

Ζευγολατιό-Λουτράκι 0-2

ΠΑΟ Βάρδας-Τσικλητήρας Πύλου 0-0

Θήβα-Ερμιονίδα 0-1

15:45 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 45’.

Ο Γιάννης Σπανός με κεφαλιά ανοίγει το σκορ του αγώνα μετά από σέντρα του Μπουρλάκη.

15:38 Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Μεγαλόπολη.

Στο 38' ο Βρονταράς πέφτει στα αριστερά του και έσωσε την Παναχαϊκή σε σουτ του Ασημακόπουλου.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 3ου ομίλου στο 30ο λεπτό:

Αιολικός-Αστέρας Αμαλιάδας 0-1

15:33 Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 33ο λεπτό.

Ο Μπουρλάκης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Χρήστου με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το μηδέν για τους γηπεδούχους.

15:31 Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα.

Ο Κώστα Ασημακόπουλος παίρνει την θέση του αρχηγού Δημήτρη Λυμπερόπουλου.

15:22 Ιδιαίτερα απειλητικοί οι γηπεδούχοι με την μπάλα στα πόδια, δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία της Παναχαϊκής σε κάθε αντεπίθεση.

15:18 Η Παναχαϊκή απειλεί ξανά με τον Γκίνο μετά από έξυπνη κομπίνα. Ο Λυμπερόπουλος από τους γηπεδούχους, διώχνει την μπάλα.

15:15 Ο Βρονταράς σώζει την Παναχαϊκή στο 15ο λεπτό.

Ο Πρίκας της Μεγαλόπολης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο γκολκίπερ των «κοκκινόμαυρων» με σωτήρια απόκρουση κράτησε το μηδέν.

15:12 Αρχίζει να γίνεται πιο απειλητική η Παναχαϊκή, με τον Σπανό και τον Στεργίδη.

Παίρνουν τα ηνία οι «κοκκινόμαυροι», με σκοπό να μπουν νωρίς μπροστά στο σκορ.

15:05 Παιχνίδι κατοχής για την Παναχαϊκή στα πρώτα λεπτά. Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες.

15:00 Σέντρα στην Μεγαλόπολη.

Ο Γιάννης Σπανός από την Παναχαϊκή ήταν στην σέντρα της αναμέτρησης.

Οι αρχικές εντεκάδες

Δόξα Μεγαλόπολης: Χρήστου, Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Καλεμάνης, Αντώνακας, Πρίκας, Κατσαρός, Παναγιωτίδης, Ν.Λυμπερόπουλος, Δ. Λυμπερόπουλος

Παναχαϊκή: Βρονταράς, Βλάχος, Τσαφταρίδης, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης, Σπανός

14:58 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε επευφημίες.

14:52 Κακός καιρός στην Μεγαλόπολη, με την βροχή να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών ναγίνει μια καλή αναμέτρηση.

Η Παναχαϊκή αγωνίζεται στην Μεγαλόπολη με στόχο να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και τις καλές εμφανίσεις. Η αναμέτρηση με την τοπική Δόξα, διεξάγεται στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «κοκκινόμαυροι» θέλουν το πρώτο τους διπλό για την νέα χρονιά, ώστε να διατηρήσουν, ή να αυξήσουν, την διαφορά από τους διώκτες τους, στην κορυφή της βαθμολογίας.