/

Μπάσκετ: Ο Aπόλλωνας Carna γνώρισε αναμενόμενη ήττα από την ΑΕΚ

Μπάσκετ: Ο Aπόλλωνας Carna γνώρισε αναμε...

Στη μεταξύ τους αναμέτρηση με 88-69

Ο Απόλλωνας Carna γνώρισε αναμενόμενη ήττα από την ΑΕΚ με 88-69, στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, σούταρε με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (67%δ., 48%τρ., 87%β.), μοίρασε 23 ασίστ και δεν είχε γενικά κανένα πρόβλημα για να φτάσει στην 6η συνεχόμενη νίκη στις αναμετρήσεις με τον Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας, από την άλλη, παρέμεινε μαζί με την Κύμη οι μόνες ομάδες στο πρωτάθλημα δίχως εκτός έδρας νίκη (0-7), στο ντεμπούτο του Θανάση Σκουρτόπουλου στον πάγκο του.

Ο Απόλλωνας έχει παράδοση στο να δυσκολεύει την ΑΕΚ , αλλά το σημερινό παιχνίδι, ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένηα.

Η αρχή του τέλους στο παιχνίδι ήταν ένα σερί 13-0 που έκανε ο “δικέφαλος” στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιουργώντας διαφορά 16 πόντων στο 6ο λεπτό (21-5). Οι γηπεδούχοι πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι, ξέφυγαν με 30-12 στο 10' και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων και ποσοστά στα βραβείο (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/9 βολές).

Ένα σερί 8-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να κάνει ο Απόλλωνας, που έριξε τη διαφορά μέχρι τους 10 (30-20 στο 12'). Δεν πήγε πιο κάτω.

Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα, ξέφυγε με 19 πόντους στο 19' και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι το +21 (54-33), μη αφήνοντας ποτέ την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να γίνει απειλητική μέχρι τέλους.

Αν δεν υπήρχαν και τα πολλά αβίαστα λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι (12 στο πρώτο ημίχρονο και 15 συνολικά, πυο οδήγησαν σε 17 εύκολους πόντους του Απόλλωνα) σίγουρα η ψαλίδα θα είχε ανοίξει ακόμα περισσότερο από το πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 50-33, 69-50, 88-69

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 18(6/9σ., 5ασ.), Ελονού 9 (10ρ.), Μιλόσεβιτς 5, Λαρεντζάκης 12, Γουίλιαμς 9, ΜακΓκραθ 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 13, Σκουλίδας 3, Τσαλμπούρης 15 (7/9σ.).

Απόλλωνας Carna (Σκουρτόπουλος): Κόμπινς 9, Χίκι 4, Σλαφτσάκης, Κουζέλογλου 7, Καλινόσκι 12, Νιφόρας, Ντούβνιακ, Ράσελ 10, Μαστρογιαννόπουλος 7, Μπαζίνας 2, Τσιάρας 3, Βεργίνης 15.