/

Α1 μπάσκετ: Ήττα για τον Απόλλων Carna από την ΑΕΚ στην Περιβόλα - ΔΕΙΤΕ το live της αναμέτρησης

Α1 μπάσκετ: Ήττα για τον Απόλλων Carna α...

Οι μελανόλευκοι άντεξαν για 3 δεκάλεπτα και ηττήθηκαν με 77-59 από την ισχυρή φέτος Ένωση

Εκκίνηση στην ιστορική σεζόν για τον Απόλλωνα Πατρών. Οι μελανόλευκοι συμπληρώνουν 90 χρόνια ζωής και η φετινή σεζόν αρχίζει με όνειρα και προσδοκίες.

Ο Απόλλων Carna υποδέχεται στην πρώτη αγωνιστική την ισχυρή ΑΕΚ, που φιλοδοξεί φέτος να μπει ανάμεσα στην παντοκρατορία των αιωνίων.

Δείτε εδώ την εξέλιξη και τα στατιστικά της αναμέτρησης:

19:00 Τέλος του αγώνα στην Περιβόλα με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ (59-77).

Ο Απόλλων Carna άντεξε για 3 δεκάλεπτα και αντιστάθηκε σθεναρά στην πολύ ισχυρή φέτος, Ένωση. Προηγήθηκε μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και στην αρχή του τρίτου.

Η ΑΕΚ με ένα εντυπωσιακό επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο αλλά και με την πιεστική της άμυνα, χτύπησε τον Απόλλωνα στις απουσίες του και ειδικά στην γραμμή των ψηλών.

Στους διακριθέντες από τους μελανόλευκους οι Τζόουνς, Τσιάρας (από 13 πόντους) και Βεργίνης (11 πόντους.)

Απόλλων Πατρών: 15/38 (39%) δίποντα, 4/20 (20%) τρίποντα, 17/22 (77%) βολές, 29 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

ΑΕΚ: 21/31 (67%) δίποντα, 8/29 (27%) τρίποντα, 11/13 (84%) βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

18:53 Ξεφεύγει η ΑΕΚ με την συμπλήρωση 35 λεπτών. Ξεμένει από δυνάμεις ο Απόλλων που φαίνεται να λυγίζει από τις απουσίες και την σκληρή άμυνα της ΑΕΚ.

Η ένωση προηγείται με 11 πόντους (57-68) με τον Απόλλωνα να έχει σκοράρει μόλις 6 πόντους.

18:38 Στο 3ο δεκάλεπτο αν και ο Απόλλων Carna προηγήθηκε, η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνα της, πίεσε τον Απόλλωνα στην γραμμή τον ψηλών και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 57-51 στην Περιβόλα.

Διψήφιοι για τον Απόλλωνα οι Βεργίνης και Τζόουνς που έχουν από 11 πόντους, ενώ ο Κουζέλογλου έχει φτάσει τα 6 ριμπάουντ(3 επιθετικά).

Από την ΑΕΚ ξεχωρίζουν οι Μαυροειδής και Ντίξον που έχουν από 12 πόντους.

*Πολλή όμορφη ατμόσφαιρα στην Περιβόλα με τους οπαδούς την ΑΕΚ να δημιουργούν κι ένα ευτράπελο, κουνώντας την μπασκέτα που επιτιθόταν ο Απόλλωνας στις βολές του Τζόουνς στο φινάλε.

18:25 Συνεχίζεται το ντέρμπι στην Περιβόλα με την ΑΕΚ να καταφέρνει να ξεφύγει για 6 καθώς συμπληρώνεται το 25ο λεπτό. Πρόβλημα για τον Απόλλωνα το 4ο φάουλ του πολύ καλού σήμερα Τσιάρα. 39-45

Ο Βεργίνης με τον Κουζέλογλου πρωταγωνιστούν για τον Απόλλωνα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

18:13 Εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να παίρνει το προβάδισμα στην πρώτη φάση με τον Καλινόσκι. 37-35.

18:00 Τα στατιστικά του Απόλλωνα: 7/18 (38%) δίποντα, 4/12 (33%) τρίποντα, 9/12 (75%) βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα στατιστικά της ΑΕΚ: 11/19 (57%) δίποντα, 3/13 (23%) τρίποντα, 4/6 (66%) βολές, 21 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 μπλοκ.

Δεκάλεπτα: 20-24, 35-35

17:55 ΗΜΙΧΡΟΝΟ Συναρπαστική αναμέτρηση στην Περιβόλα. Εναλλαγές στο σκορ, δυνατές μονομαχίες και ισόπαλο αποτέλεσμα 35-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Απόλλων δείχνει να έχει πρόβλημα στην γραμμή των ψηλών, όπου έχει και απουσίες αλλά η περιφέρεια του βγάζει φωτιές και με την αλλαγή της άμυνάς του σε ζώνη κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα.

Τσιάρας, Τζόουνς και Βεργίνης κρατάνε επιθετικά τους μελανόλευκους ενώ και ο Κουζέλογλου είναι καθοριστικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

17:42 Ο Απόλλων με πρωταγωνιστές των Τσιάρα και τον Τζόουνς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 25-24. Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και με ένα μίνι σερί προηγείται με 25-29 στο 15ο λεπτό.

17:28 Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με έναν φοβερό Μαυροειδή προηγήθηκε 8-3 και 11-6. Ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι και πιέζοντας, ειδικά από την περιφέρεια, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από μια μίνι αντεπίθεση της ΑΕΚ στο τέλος του δεκαλέπτου, το σκορ έκλεισε στο 20-24 για την Ένωση.

17:14 Στην περιφέρεια του στηρίζεται στο ξεκίνημα ο Απόλλων, ο οποίος μετά το αρχικό σοκ και τους 8 συνεχόμενους πόντους που δέχτηκε από τον Μαυροειδή, έχει σημειώσει 3 τρίποντα (Κουζέλογλου, Τσιάρας) με αποτέλεσμα στο 5ο λεπτό το σκορ να είναι ισόπαλο με 11-11.

17:02 Ο Απόλλων Πάτρας θα βραβεύσει τον Ντράγκαν Σάκοτα για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ. Ο Ντράγκαν Σάκοτα ήταν ο πρώτος προπονητής του Απόλλων, όταν αγωνίστηκε για πρώτη φορά η ομάδα στο γήπεδο της Περιβόλας.

17:00 Ο κόσμος δίνει δυναμικό παρών στην Περιβόλα για την πρεμιέρα. Γεμάτο το γήπεδο, κατάμεστες οι εξέδρες. Το ένα πέταλο είναι γεμάτο από τους φίλους της ΑΕΚ.