#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Ευρωεκλογές 2024

/

EURO 2016: Επικράτησε με 2-1 η Γαλλία της Ρουμανίας

EURO 2016: Επικράτησε με 2-1 η Γαλλία τη...

Το ματς παρακολουθεί και ο Γάλλος πρόεδρος Ολάντ

23.56: Η Γαλλία επικράτησε με τ 2-1 επί της Ρουμανίας μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού για την πρόκριση.

Ο Ζιρού έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντεσάμπ, ισοφάρισε πολύ γρήγορα ο Στάνκου και στο 89΄ ο Παγέτ με το εκπληκτικό τέρμα που σημείωσε χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Γάλλους.

23.49: Γκολ για τη Γαλλία στο 89'.

Ο Παγέτ με φοβερό σουτ στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Ταταρουσάνου και βάζει μπροστά τους «τρικολόρ» με 2-1

23.26: Ισοφαρίζει η Ρουμανία στο 65΄μετά από εκτέλεση πέναλντι του Στάνκου.

23.18: Γκολ η Γαλλία στο 57'. Ο Ζιρού είναι ο σκόρερ με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Παγέ.

22.50: Χωρίς τέρματα έληξε το ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στις εθνικές ομάδες της Γαλλίας και της Ρουμανίας στο «Σταντ ντε Φρανς».

Στο πρώτο 45λεπτο, η Γαλλία είχε περισσότερες φάσεις για να προηγηθεί, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Γκριεζμάν στο δοκάρι (14΄). Όμως η Ρουμανία «άγγιξε» πρώτη το γκολ στο 4΄ με την απίστευτη απόκρουση του Λιορίς στην κοντινή προβολή του Στάνκου.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ

Σε εξέλιξη βρίσκεται το εναρκτήριο ματς του EURO 2016, Γαλλία-Ρουμανία, στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού. Η γηπεδούχος Γαλλία ξεκίνησε με τους: Λιορίς, Εβρά, Ραμί, Καντέ, Γκριεζμάν, Παγέτ, Ζιρού, Ματουΐντί, Πογκμπά, Σανιά, Κοσιενλί

Οι Βαλκάνιοι παρατάχθηκαν με τους: Ταταρουσάνου, Ρατ, Χομπάν, Κϊρικες, Πιντίλι, Στάνσιου, Αντόνε, Στάνκου, Πόπα, Γκριγκόρε, Σαπουράνου

Προπονητής της Γαλλίας είναι ο Ντιντιέ Ντεσάμπ, ενώ την καθοδήγηση των Ρουμάνων έχει ο Άνχελ Ιορντανέσκου