/

Βολεϊ: Η Παναχαϊκή ηττήθηκε από τον Παμβοχαϊκό

Με 3-1 σετ

Μετά απο ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ομάδα βολει της Παναχαϊκης ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 σετ από τον Παμβοχαϊκό στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ.

Στο πρώτο σετ έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες από το ξεκίνημα σχεδόν να συμβαδίζουν στο σκορ (13-13, 14-16, 18-18, 20-21) όμως στο τέλος ο Παμβοχαικος με τα σερβίς του «χάλασε» την υποδοχή της Παναχαϊκής, πήρε προβάδισμα 2 πόντων και κατέκτησε το σετ κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Πατρινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά, ήταν σειρά της με τα σερβίς του Ρουμελιώτη να δημιουργήσει πρόβλημα στην αντίπαλη υποδοχή και να πάρει ένα προβάδισμα 4 πόντων (8-3, 12-8). Οι σωστές επιλογές στην επίθεση μαζί με τα ψηλά ποσοστά βοήθησαν την Παναχαϊκή να διατηρήσει τη διαφορά και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Παμβοχαικό να έχει ως όπλο το μπλόκ, και να παίρνει ένα προβάδισμα (12-8, 16-14) αλλά η Παναχαϊκή αντέδρασε με τον Νίκο Ρουμελιώτη και μείωσε σε 23-22 και 24-23 αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το σετ «γράφοντας» το 1-2.

Στο 4ο σετ οι κοκκινόμαυροι μπήκαν πιο ζεστά στο αγωνιστικό χώρο, με καλή υποδοχή και το Νίκο Ρουμελιώτη να είναι η αιχμή του δόρατος στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με 8-6 και 16-13, ωστόσο ο Παμμβοχαικός με τον Κάιο να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, ισοφάρισε σε 18-18 και προηγήθηκε με 21-19. Η Παναχαικη ισοφάρισε σε 24-24 όμως ο Παμβοχαικός μετά από 3 ματς μπολ πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βασιλάκος 3 ( 1 άσο), Σαρικείσογλου 10 (2 άσους), Τακουρίδης 7 (1 άσο, 2 μπλοκ),  Ν. Ρουμελιώτης 39 (3  άσους), Λιβαθηνός 5 (3 μπλοκ), Βλαχοστάθης 9 (1 μπλοκ), λίμπερο ο Μ. Ρουμελιώτης με 62%(Μακρυγιάννης, Κωστόπουλος, Ντονάς).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος):  Κάιο 35 (2 άσους), Δημητριάδης 3, Βανντουρν 10, Γκροένβελντ 3, Ροντρίγκο 23 (4 άσους), Πελεκούδας 5 (2 μπλοκ), λίμπερο ο Εφραιμίδης με 58%. (Παπαδόπουλος, Γεωργίου).

Παναχαϊκή: Μία ιστορία 124 χρόνων