/

Στίβος: Ο Μπολτ είναι το απόλυτο αφεντικό των 100μ.

Στίβος: Ο Μπολτ είναι το απόλυτο αφεντικ...

Κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ο αθλητής με τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (εννέα) στην κατοχή του έγινε από χθες ο Γιουσέιν Μπολτ, που παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να πιεστεί περισσότερο από κάθε άλλη φόρα σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης, τερμάτισε πρώτος με 9.79 τα 100 μέτρα.

Αυτό ήταν το τρίτο χρυσό μετάλλιο του 29χρονου στην ιστορία της διοργάνωσης στην απόσταση μετά τη νίκη σε Βερολίνο και Μόσχα και το 10ο στο σύνολο.

Ο Τζάστιν Γκάτλιν είχε ως στόχο το χρυσό μετάλλιο, όμως, το 9.80 αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετό να τον στείλει στην κορυφή. Το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση κατέκτησε ο Τράιβον Μπρόμελ με 9.92, επίδοση που σημείωσε και ο τέταρτος της κούρσας Αντρε Ντε Γκράσε.

Ο Τάισον Γκέι ήταν έκτος με 10.00, επίδοση που πέτυχαν και οι Πάουελ και Βικάτ, που ακολούθησαν στην έβδομη και όγδοη θέση.

"Ο στόχος μου είναι να είμαι στην κορυφή ως τη στιγμή, που θα αποφασίσω να σταματήσω τον αθλητισμό. Αυτός ο τίτλος σημαίνει πολλά για μένα. Ηταν μεγάλη χρονιά με αρκετούς τραυματισμούς", είπε ο Μπολτ μετά το τέλος της κούρσας.