/

Καζάν 2015: Στα ημιτελικά η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών

Καζάν 2015: Στα ημιτελικά η Εθνική ομάδα...

Η εθνική ομάδα επικράτησε, σε ένα συγκλονηστικό παιχνίδι, της Αυστραλίας με 12-11 στα πέναλτι

Τεράστια επιτυχία της Εθνικής πόλο Ανδρών, η οποία επικράτησε με 12-11 (7-7 κ.δ.) στη διαδικασία των πέναλτι της Αυστραλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάγεται στο Καζάν!

Φουλάρει για μετάλλιο η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών που κατέθεσε ψυχή και επιβλήθηκε στα πέναλτι της Αυστραλίας, πανηγυρίζοντας την σπουδαία πρόκριση στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που γίνεται στο Καζάν.

Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 7-7 στην κανονική διάρκεια χάρη στο χρυσό γκολ του Γιάννη Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω, στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από τον... αποκλεισμό. Οι Αυστραλοί τραβούσαν τα γένια τους.  Στη διαδικασία των πέναλτι ο Έλληνας τερματοφύλακας, ο Κώστας Φλέγκας απέκρουσε το πρώτο πέναλτι των Αυστραλών και στη συνέχεια ευστόχησαν όλοι οι συμπαίκτες του.

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με τους Αυστραλούς και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 1-0 χάρη σε γκολ του Χρήστου Αφρουδάκη. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Αυστραλία έκανε την ανατροπή και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2-3.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Σουίφτ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ, όμως ο Κολόμβος απάντησε άμεσα και μείωσε σε 3-4. Οι διεθνείς με ένα σερί 3-0 έκαναν την ολική ανατροπή και προσπέρασαν με 5-4 λίγο πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Οι Αυστραλοί μπήκαν δυνατά στα τελευταία 8 λεπτά και ανέτρεψαν το σκορ, με τους Ρόουτς και Γιάνγκερ (6-5). Ο Γεννηδούνιας ισοφάρισε εκ νέου για την Εθνική μας, όμως ο Πάουερ 0:38 πριν το τέλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Αυστραλούς. Παρόλα αυτά, οι διεθνείς μας έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με τον Φουντούλη.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-3, 3-1, 2-3 (κ.α.), 5-4 (πεν.)

Τα πέναλτι: Γιάνγκερ αποκρούει ο Φλέγκας, Αφρουδάκης Χρ. 1-0 (8-7), Σουίφτ 1-1 (8-8), Φουντούλης Ι. 2-1 (9-8), Ρόατς 2-2 (9-9), Μυλωνάκης 3-2 (10-9), Χάουντεν 3-3 (10-10), Βλαχόπουλος 4-3 (11-10), Τζίλχριστ 4-4 (11-11), Γούνας 5-4 (12-11).

ΕΛΛΑΔΑ (Θ.Βλάχος): Φλέγκας, Μυλωνάκης 1, Δερβίσης, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Ποντικέας, Αφρουδάκης 2, Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Ε.Φάτοβιτς): Στάντον-Φρεντς, Κάμπελ, Φορντ, Κότεριλ, Πάουερ 1, Γκίλχριστ 1, Ρόουτς 3, Γιάνγκερ 3, Σουίφτ 2, Έμερι, Χόουντεν 1, Μάρτιν, Ντένερλι.