/

Πόλο: Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε την σειρά των τελικών στις γυναίκες σε 2-2

Πόλο: Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε την σειρά ...

Ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί το Σάββατο (30/5) στο "Παπαστράτειο".

Η Βουλιαγμένη επικράτησε με 8-5 του Ολυμπιακού στο κολυμβητήριο του Λαιμού, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2 και πλέον ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί το Σάββατο (30/5) στο "Παπαστράτειο".

Ο Ολυμπιακός ήθελε να πανηγυρίσει στο κολυμβητήριο του Λαιμού το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα και έκτο στην ιστορία του τμήματος, ωστόσο η Βουλιαγμένη του χάλασε για μια ακόμη φορά τα σχέδια, επικρατώντας με 8-5.

Οι "ερυθρόλευκες" προηγήθηκαν με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, ωστόσο οι πολύ κακές επιλογές στην επίθεση στο δεύτερο και στο τρίτο είχαν ως αποτέλεσμα η Βουλιαγμένη να φτάσει στο 5-3, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, παρά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες σημάδευαν συνεχώς τα δοκάρια.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη δεν κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της στην τελευταία περίοδο, με την Βουλιαγμένη να παίρνει τελικά μια κάπως άνετη νίκη και να ισοφαρίζει τηντελική σειρά σε 2-2. Πλέον ο τίτλος του πρωταθλητή στην Α1 πόλο γυναικών θα κριθεί το Σάββατο (30/5) στο "Παπαστράτειο".

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 2-0, 3-2.

Βουλιαγμένη: Τσουκαλά 3, Χυδηριώτη 3, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 1.

Ολυμπιακός: Ε.Πλευρίτου 1, Ασημάκη 1, Μ.Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 2.

Πηγή: contra.gr