/

Λύγισε στην παράταση η Ορμή Λουξ - Έχασε με 33-30 από την Νέα Ιωνία στον πρώτο τελικό

Λύγισε στην παράταση η Ορμή Λουξ - Έχασε...

Η κανονική διάρκεια έληξε με 26-26

Η Ορμή Λουξ προσπάθησε να σπάσει την έδρα της Νέας Ιωνίας στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής χάντμπολ των γυναικών, ωστόσο δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 33-30 στην παράταση (26-26 κ.δ.).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 5-6, 7-7, 7-7, 10-7 (ημχ.), 13-10, 15-13, 17-17, 21-18, 24-23, 26-26 (κ.α.), 29-27, 33-30.

ΟΦΝΙ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 12, Παπανικολάου 4, Παπά 3, Γκουζούλη, Πανούση, Ζυγούρα 3, Χοτοκουρίδου, Μασμανίδου, Χρυσή 1, Χρονοπούλου 1, Τσακάλου 9, Διακογιάννη, Ρόζου, Στουγιαννίδου.

ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 1, Μίλασιτς 8, Μούρνου 5, Καρελά 3, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Παύλου, Μισαήλοβιτς, Τσαουσίδου 5.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 69:13 Μπράουερ (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-8, πέναλτι: 4/4-4/9.

Μετά το τέλος του ματς η ομάδα της Ορμής έκανε ένσταση την οποία υπογράφει ο συνοδός κ. Αλέκος Μεντζελόπουλος και η οποία αναφέρει: «Ενίσταμαι διότι στο 69:13 η Μπράουερ της Νέας Ιωνίας δέχθηκε 3η δίλεπτη αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Οι διαιτητές σφύριξαν την έναρξη του αγώνα και η Νέα Ιωνία βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο εκείνη την στιγμή.

Διαμαρτυρηθήκαμε και ο delegate του αγώνα μου είπε ότι είναι όλα εντάξει και να καθίσω στον πάγκο μου, ενώ έπρεπε να γίνει αλλαγή κατοχής και μπάλας και μία παίκτρια της Νέας Ιωνίας έξω. Να διευκρινίσω ότι το σκορ στο συγκεκριμένο λεπτό ήταν 31-30 υπέρ της Νέας Ιωνίας. Στη συνέχεια δέχθηκε δίλεπτο από τον delegate του αγώνα, διότι διαμαρτυρήθηκα για το αυτονόητο».

Οι διαιτητές του αγώνα απάντησαν: «Στο 69:13 όταν δόθηκε δίλεπτος αποκλεισμός σε παίκτρια της Νέας Ιωνίας η μπάλα ήταν εκτός παιδιάς και για αυτό τον λόγο δεν άλλαξε κατοχή».