Μπάσκετ: Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Κοινοποίηση
Tweet

Ο δικέφαλος επικράτησε της Ουσάκ με το...παιδικό 59-52

Με φόρα από τo θρίαμβο επί του Άρη, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ. Επικράτησε της Ουσάκ Σπορτίφ με το παιδικό 59-52 στην Πυλαία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Με τους Μιλιένοβιτς, Σάιμπερτ, Πέινερς, Τέιλορ, Γλυνιαδάκη ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ, όμως η εικόνα του ήταν κακή. Το 4-16 του όγδοου λεπτού προβλημάτισε τον Μαρκόπουλο, που έριξε Τσόχλα - Χρυσικόπουλο στο παρκέ, αλλά δεν είδε αλλαγή.

Ένα γκολ-φάουλ του Μονρό έγραψε το 14-21 στο 14', με τον Δικέφαλο να έχει τεράστιο πρόβλημα στο εμπρός μέρος του γηπέδου, να βρίσκει συνεχώς σίδερο και να κάνει εύκολα λάθη.

Το 23-25 του ημιχρόνου ήταν απογοητευτικό και για τις δυο ομάδες, που είχαν μαζί 16/58 προσπάθειες. Δέκα περισσότερα σουτ επιχείρησαν οι γηπεδούχοι, που μετρούσαν τέσσερις ασίστ και 14 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ένα τρίποντο... χειρόφρενο του ΜακΚίσικ έγραψε το 28-36 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν ο ΠΑΟΚ ήλπιζε πως θα ξεκινήσει τη δική του αντεπίθεση, μια αντεπίθεση που τελικά άρχισε μετά το timeout του Σούλη Μαρκόπουλου.

Ο Μπράιαντ ανέβασε το τέμπο, ο Τσόχλας μείωσε στο καλάθι (37-39 στο 29') και στη συνέχεια έφερε και την ισοφάριση (43-43), πριν πετύχει ο Χρυσικόπουλος δυο καλάθια για το 47-43.

Ο Μπράιαντ έκανε το 54-47 και κάπου εκεί, ο Δικέφαλος είχε βάλει τις βάσεις για να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 12, Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (3), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 4, Σίμπερτ 3 (1), Μπράιαντ 21 (1), Πέινερς 2, Κλάντον

ΟΥΣΑΚ: Καβακλίογλου, Κάνταν 2, Φρεϊμάνις 5, Σουρουτσού, Λάιονς 11, Σενμέζ, Ντεμιρέλ 11 (1), Κάιρις 4, ΜακΚίσικ 11 (1), Μονρό 8

Μπάσκετ: ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ