Πρώτη ήττα για Προμηθέα

Κοινοποίηση
Tweet

Με 71-64 από τους Μαχητές Δόξας Πεύκων

Την ήττα ύστερα από μέτρια εμφάνιση γνώρισε η ομάδα του Προμηθέα απέναντι στους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 71-64 εκτός έδρας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Προμηθέας προηγήθηκε με 34-32, αλλά οι Μαχητές πέρασαν μπροστά με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και δημιούργησαν μία διαφορά 7 πόντων, την οποία και διατήρησαν ως το τέλος, κερδίζοντας την μάχη των «αιθέρων», καθώς κέρδισαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ανανεώνοντας συχνά τις επιθέσεις τους.

Να σημειωθεί πως η ομάδα του Προμηθέα ηττήθηκε ύστερα από 9 μήνες και 14 συνεχόμενες νίκες (προηγούμενη ήττα στις 12/01/14 εκτός έδρας από την Νίκη Αμαρουσίου).

Τα 10λεπτα: 22-24, 32-34 (ημιχ.), 53-46, 71-64.

Διαιτητές: Εφραιμίδης - Ταρενίδης Κ.

Πεύκα ( Χατζηκυριακίδης ): Απιδόπουλος Δ. 8, Ταρπάγκος , Γερομιχαλός Δ. 2, Ελευθεριάδης 15(1), Κελεσίδης 5(1), Στόλης 1, Γερομιχαλός Π. 12, Γράβας 23(2), Γκαμούρας 5.

Προμηθέας ( Γιατράς ): Ντιμπ 7, Μαλτέζος , Κατιάκος 13, Γιαννικόπουλος 7, Πετρόπουλος , Πέττας 22(2), Τζακόπουλος, Μαναβόπουλος 4, Πέτροβιτς 9(3), Χαμηλός , Σουφλιάς 2, Σακελλαρόπουλος .