#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Νάσος Νασόπουλος Αιγιάλεια Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Γιώργος Λάνθιμος Ρούλα Πισπιρίγκου Ομόφυλα Ζευγάρια

/

Μοντέρνο πένταθλο: Πανταζίδης και Τσολάκη τα χρυσά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Μοντέρνο πένταθλο: Πανταζίδης και Τσολάκ...

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών Μοντέρνου Πεντάθλου. Ο Αλέξανδρος Πανταζίδης στους Ανδρες και η Κωνσταντίνα Τσολάκη κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες αγωνίστηκαν στην σκοποβολή, ξιφασκία, κολύμβηση, ιππασία και τρέξιμο.

Στους άντρες ο Πανταζίδης με 1456 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο φόρεσε στο στήθος ο Παύλος Δακουτρος με 1028β. και το χάλκινο ο Γεράσιμος Δημητρόπουλος.

Στις γυναίκες μετά από πολύ αμφίρροπους αγώνες πρώτευσε η Κωνσταντίνα Τσολάκη με 844β. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η  Κατερίνα Παπαδοπούλου με 813β, ενώ την τριάδα στο βάθρο συμπλήρωσε η Περσεφόνη Πανταζίδη με 757β.

Οι αγώνες είχαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και οι πολλές συμμετοχές έδειξαν ότι το άθλημα ολοένα και αναπτύσσεται στην Ελλάδα.

Μοντέρνο πένταθλο: Πρωταθλητές Ελλάδος Χασιάκος και Παπαδοπούλου