/

Μπάσκετ: Η ΑΕΚ κέρδισε το Ρέθυμνο του Νίκου Βετούλα

Μπάσκετ: Η ΑΕΚ κέρδισε το Ρέθυμνο του Νί...

Και πέρασε στους "4" του κυπέλλου

Πρόκριση δια περιπάτου για την ΑΕΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, τα οποία είναι προγραμματισμένα για τις 5 Νοεμβρίου. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 92-67 του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ, στους «8» του θεσμού, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (50 έναντι 23) και την ευστοχία από τα 6.75 με το μέρος της (σημείωσε 10/21 τρίποντα).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέλσι Μπάρλοου με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντούσαν Σάκοτα με 15. Από τους Κρήτες ο Στέφαν Μούντι με 25 πόντους (σ.σ. οι 23 στο πρώτο ημίχρονο) ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Η φροντ λάιν της ΑΕΚ έπιασε δουλειά με το... καλημέρα και η Ένωση ξέφυγε γρήγορα με 15-6 (4΄). Ο Μέντλοκ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Σάκοτα έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +16 (29-13). Ένα... ξέσπασμα του Μούντι στο δεύτερο δεκάλεπτο (σ.σ. έκλεισε το ημίχρονο με 23 πόντους!) έφερε τους έφερε του Κρήτες σε απόσταση αναπνοής (41-38 στο 19΄), αλλά η Ένωση διατήρησε την ψυχραιμία της και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (44-38).

Χωρίς διάθεση για... εκπλήξεις, η ΑΕΚ ενεργοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο την άμυνα της, η επίθεση συνέχισε να είναι αποτελεσματική και η διαφορά εκτοξεύτηκε σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+17, 72-55 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να είναι το απόλυτο αφεντικό και να παίρνουν άνετα την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλου, για δεύτερη διαδοχική σεζόν.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Παναγιώτου-Ζαχαρής

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-38, 72-55, 92-67

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 11, Ντελρόι 9 (1), Γκριν 8 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (2), Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16 (3), Μωραϊτης 2, Μαυροειδής 7, Σι 11 (2)
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 9 (1), Μέντλοκ 12 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 3, Μούντι 25 (2), Δραγάτης 1, Πανατεράκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Ρόμπερτσον 2

Μπάσκετ: Φιλική νίκη της ΑΕΚ επί της Ούνιξ Καζάν