/

Μπάσκετ: Φιλική νίκη της ΑΕΚ επί της Ούνιξ Καζάν

Η Ένωση επικράτησε με 80-85 στο κλειστό του ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε 88-85 της Ούνιξ Καζάν στο δεύτερο της φιλικό επί Ελληνικού εδάφους, στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης.

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 8-0.  Ο Μπάρλοου με τρίποντο έκανε το 13-12, στο 6’ για τους «κίτρινους». Mε επιμέρους σκορ  6-3, οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (18-16), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ελόνου με δίποντο ισοφάρισε (18-18) με την έναρξη της 2ης περιόδου. Ο Μαυροειδής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους  μείωσε 28-24, στο 15’ και ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 33-27, στο 16’. Με επιμέρους σκορ 13-9, η ΑΕΚ μείωσε στους δύο πόντους (42-40), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Άτιτς με δίποντο και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσαν το προβάδισμα στην Ένωση (48-47), στο 23’. Με επιμέρους σκορ 10-2, η Ούνιξ πέρασε μπροστά με +7 (57-50), στο 25’. Ο Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές μείωσε (59-55), στο 28’. Με επιμέρους σκορ 8-7, η Ούνιξ κράτησε το υπέρ της προβάδισμα (67-62), στο 30’.

O Σάκοτα με δίποντο μείωσε 67-64, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και ο Άτιτς με τρίποντο ισοφάρισε (67-67), στο 32’. Ο Μαυροειδής με δίποντο έδωσε το προβάδισμα (71-69), στο 33’. Ο Κόλομ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ούνιξ (77-73), πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

O Γκριν με τέσσερις εύστοχες βολές ισοφάρισε 80-80, στο 37’ και ο Τζέιμς με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, δυόμιση λεπτά για το τέλος.  Ο Άτιτς με κάρφωμα έπειτα από ασίστ του Γκριν έκανε το 86-84 για την ΑΕΚ, 44 δευτερόλεπτα για τη λήξη με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 88-85 για τη «Βασίλισσα».

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 62-67, 88-85.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 18 (1), Σάκοτα 2, Τσαλμπούρης, Άτιτς 14 (1), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπάρλοου 5 (1), Αγραβάνης, Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 12, Καμπερίδης.

Ούνιξ Καζάν (Δημήτρης Πρίφτης): Έτζιμ 9, Πονκράσοφ 11, Κολόμ 21 (2), Σουχοβστόφ 1, Λάσμε 6, Σμιθ 13 (1), Τρούσκιν 1, Καϊμακόγλου 3, Λόκετ 16 (3), Κοσέεφ, Σεργκέεφ, Κολέσνικοφ 4.

Μπάσκετ: Άνετα η ΤΣΣΚΑ στο Λαύριο