/

Α1 μπάσκετ: Στα ημιτελικά με νίκη και στο Ρέθυμνο η ΑΕΚ

Α1 μπάσκετ: Στα ημιτελικά με νίκη και στ...

Η Ένωση επιβλήθηκε με 81-70 της τοπικής ομάδας και έκανε το 2-0 στη σειρά

«Μεταμορφωμένη» η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 41-20), νίκησε στην Κρήτη το Ρέθυμνο Cretan Kings (81-70) και με σκορ 2-0 στην προημιτελική σειρά, προκρίθηκε στους ημιτελικούς των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League. Αντίπαλος της Ένωσης στην ημιτελική σειρά θα είναι ο δεύτερος στην κανονική περίοδο Παναθηναϊκός Superfoods, ο οποίος έχει και το πλεονέκτημα της έδρας.

Η Ένωση άλλαξε τον ρυθμμό στο δεύτερο μέρος με την εξαιρετική άμυνα της και την καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και στόχευση στις επιθετικές επιλογές της.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ρόκο Λένι Ούκιτς, Δημήτρης Μαυροειδής, Μίλαν Μιλόσεβιτς (που εκτός από την επιθετική προσφορά του, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Ουόλτερ Λέμον Τζούνιορ στο δεύτερο μέρος) και Ντούσαν Σάκοτα.

Οι Ρο Σάφτενααρ και Μιχάλης Καμπερίδης προσπάθησαν περισσότερο από την κρητική ομάδα, που τερμάτισε έκτη στην τελική βαθμολογία της STOIXIMAN.GR Basket League.

Η σημερινή είναι η πρώτη νίκη της Ένωσης στο Ρέθυμνο μετά από τέσσερις επισκέψεις στην Κρήτη από την σεζόν 2007-8 και ισάριθμες ήττες για την κανονική περίοδο.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με διψήφια υπέρ του διαφορά (50-40). Η κρητική ομάδα έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, ενώ στην επίθεση είχε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό.

Τελείωσε το πρώτο μέρος με 8/16 τρίποντα, εκ των οποίων τα 4/5 ήταν του Ρο Σάφτενααρ, ο οποίος έκανε την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings άρχισε καλύτερα την συνάντηση και με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Ουόλτερ Λέμον Τζούνιορ και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μιχάλη Καμπερίδη, ξέφυγε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με διψήφια διαφορά (21-11), 3’ και 18’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

H AEK αντέδρασε και με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Ντούσαν Σάκοτα πλησίασε στο καλάθι (23-21) στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η κρητική ομάδα, ωστόσο, απάντησε με τρία τρίποντα του Ρο Σάφτενααρ και ένα του Γκάρι Τάλτον, και προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (44-34), με 3’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε βρει ρυθμό και με δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, του Ανδρέα Χριστοδούλου και του Σάφτενααρ, το τέταρτο προσωπικό του στην δεύτερη περίοδο, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (50-40).

Η ΑΕΚ άλλαξε τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος χάρις στην βελτιωμένη άμυνα της και τον προσανατολισμό στην επίθεση της να περάσει την μπάλα στην ρακέτα στον Δημήτρη Μαυροειδή. Με σερί 7-0 με πέντε πόντους του 32χρονου σέντερ, μείωσε στους τρεις (50-47) στο πρώτο δίλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Ένωση προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με 8 (62-54) στο 28’, ύστερα από σερί 15-0 σε διάστημα λιγότερο των τεσσάρων λεπτών με τους ΜίλανΜιλόσεβιτς, Σάκοτα να πετυχαίνουν από πέντε πόντους (ο Σέρβος φόργουορντ με ένα τρίποντο).

Με την διαφορά στους 8 (64-56) ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο η ΑΕΚ, μετά από καλάθι του Ρόκο Λένι Ούκιτς με 21’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου. Το επιμέρους σκορ για την Ένωση στην τρίτη περίοδο ήταν 24-6.

Η ΑΕΚ ξέφυγε με 15 (73-58) στο 34’ ύστερα από σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ούκιτς. Το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και σερί 8-0 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Μιχάλη Καμπερίδη, Τόαρλιν Φιτζπάτρικ. Έτσι πλησίασε στους 7 (73-66), 2’ και 51’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 2/3 βολές έφερε την κρητική ομάδα στο -5 (75-70) με 1’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο (78-70), 1’ και 4’’ πριν το τέλος «σφράγισε» τη νίκη πρόκριση της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 11 (1), Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 6 (1), Λέμον 14 (1), Ραζής, Σάφτενααρ 12 (4), Τάλτον 3 (1τρ., 9ασ.), Καμπερίδης 12 (2), Λαγουδάκης, Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 18 (2), Μιλόσεβιτς 13 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 5, ΜακΓκραθ 3, Ελονού 2, Βασιλειάδης 8 (1), Σκουλίδας, Σάκοτα 12 (2).